От египетското външно министерство споменават за "изявления, направени днес (6 февруари) от редица членове на израелското правителство", без да се посочват имената им.
Израелският министър на отбраната Израел Кац по-рано днес инструктира военните да формулират план за напускане на Газа от палестинците, ден след като министър-председателят Бенямин Нетаняху нарече предложението "забележително".
Египет заяви, че планът "представлява явно и грубо нарушение на международното право и нарушава най-основните права на палестинския народ".
Предложението на Тръмп от миналата седмица Съединените щати да "превземат" Газа и да преместят палестинците от територията беше посрещнато с категорично отхвърляне от страна на палестинците, арабските правителства и световните лидери.
Организацията на обединените нации и правни експерти заявиха, че планът е незаконен съгласно международното право.
"Всяко насилствено прехвърляне в или депортиране на хора от окупирана територия е строго забранено", каза ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк. | БГНЕС