Еврокомисарят Макграт ще представи доклада за върховенството на закона пред българския парламент

Докладът отбелязва напредъка на България с реформите, които бяха приети.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев и еврокомисарят за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт обсъдиха върховенството на закона, предаде репортер на БГНЕС.

„Проведохме изключително ползотворна среща с еврокомисаря по правосъдие Макграт. В рамките на срещата заявихме категоричната решителност на правителството да положи всички необходими усилия, за да може България да постигне по-добри резултати в областта на върховенството на правото, въпреки политическата нестабилност, която до голяма степен предопределя и доклада за случилото и неслучилото се през изминалата година“, заяви министър Георгиев.

Той добави, че с усилията на кабинета „Желязков“ от 16 януари до днес сме успели да активизираме диалога с Еврокомисията. „Започнахме обсъждането на конкретни мерки, които имат за цел както да изпълнят ангажиментите ни като държава-членка на ЕС, така и преди всичко да отговорят на потребностите на българските граждани. Защото върховенството на закона се състои именно в това – всички да са равни пред закона и да има ясно и категорично противодействие на корупцията и да се гарантират механизмите на защита на човешките права“, подчерта министър Георгиев.

Еврокомисарят Майкъл Макграт заяви, че по-рано тази сутрин е обсъдил с вицепремиера Томислав Дончев последните развития в областта на правосъдието и противодействието на корупцията, които са елементи от Плана за възстановяване и устойчивост. „Искам да поздравя правителството, че направиха приоритет Плана за възстановяване и устойчивост и да насърча всички да се насочат към всички останали въпроси колкото е възможно по-бързо“, каза той.

Еврокомисарят заяви, че с министър Георгиев е обсъдил състоянието на върховенството на закона у нас. „Докладът за върховенството на закона за миналата година отбеляза напредъка, който е постигнат през последните години с приемането на реформите в Конституцията за подобряване на съдебната независимост и допълнителните усилия за подобряване на прозрачността. Това са стъпки в правилната посока“, каза той и добави, че все пак има и някои пречки.

„Въпросите свързани със състава и функционирането на ВСС и ефективното и безпартийно функциониране на Комисията за противодействия на корупцията трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи“, призова еврокомисарят Макграт.

Еврокомисарят Макграт заяви, че днес ще представи пред българския парламент доклада за върховенството на закона и напредъка на страната ни в тази област.

Той посочи, че има някои важни препоръки в доклада за 2024 г. и м момента се оценява напредъка по тяхното изпълнение. „Сега сме в последния етап на изготвяне на доклада за 2025 г. Преглеждаме работата, която е свършена. Някои препоръки не са изпълнени и е възможно да ги включим отново в този доклад“, каза Майкъл Макграт.

Той подчерта като „доста положителна“ реформата от края на 2023 г., с която се ограничава властта на главния прокурор и се преструктурира ВСС. „Знам обаче, че през юли 2024 г. КС отхвърли някои от решенията и ще видим как по-нататък ще се развият нещата с функционирането и състава на ВСС, както и с дългосрочното командироване и не на последно място функционирането на Инспектората към ВСС“, каза еврокомисарят. 

Той заяви, че е провел много добра дискусия с министъра на правосъдието и е обсъдил тези въпроси: „Убеден съм в ангажимента на министъра и цялото правителство да постигнат напредък в това отношение. ЕК е твърдо намерена да подкрепя България в изпълнението на препоръките“. 

Еврокомисарят коментира и случая с европейския прокурор Теодора Георгиева, която беше отстранена от екипа на Лаура Кьовеши. Той подчерта, че Европрокуратурата е изцяло независима в своите действия. „Европейската комисия е информирана и следи случая“, добави той. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон