Еврозоната е приоритет за България, фактор за икономическа стабилност, но и въпрос на сигурност. За целия европейски континент, очевидно, най-голямото предизвикателство е руската агресия в Украйна. Искаме Европейският съюз да бъде силен и надежден чрез собствените си възможности.
Това заяви в интервю за популярната аржентинска медия Todo Noticias (TN) българският външен министър Георг Георгиев.
Той подчерта, че приемането на еврото е последната стъпка на България към пълната евроинтеграция в съответствие с всички европейски механизми.
„От една страна, това е стабилност за икономиката, за финансовата система, за банковата система. Но от друга гледна точка, това е и въпрос на сигурност, защото е начин да се предотврати всеки опит за намеса в политическата система на България. Ето защо за правителството това е голям приоритет и ние се радваме, че имаме подкрепата на нашите европейски колеги. Надяваме се, че до края на тази или в началото на следващата година ще бъдем част от този много важен финансов, фискален и икономически механизъм на Европейския съюз“, каза Георгиев. Той също така изрази увереност, че укрепването на отбранителния сектор на ЕС ще продължи, както и оптимизъм относно споразумението между ЕС и Меркосур.
На въпрос какви са основните предизвикателства пред европейските държави и в частност пред България, Георгиев отговори:
„За целия европейски континент, очевидно, най-голямото предизвикателство е руската агресия в Украйна. За нас в момента най-важни са предизвикателствата в областта на сигурността и отбраната. Нашата цел е да постигнем траен и сигурен мир в Украйна, да спрем руската агресия, да укрепим способностите си и да инвестираме още повече в отбраната. Искаме Европа да бъде силен, надежден партньор със собствени способности, функционалности, добре подготвен за бъдещите заплахи, които, очевидно, са повече от една. В този смисъл вярваме, че инвестирането в собствената ни сигурност, като, разбира се, поддържаме силни отношения с трансатлантическите си партньори, е необходимо пред лицето на глобалните предизвикателства, пред които са изправени светът и глобалната архитектура за сигурност“, подчерта той.
По отношение на мястото на Европа в условията на изостреното съперничество между Съединените щати и Китай, Георгиев посочи, че никой не може да излезе невредим от потенциална търговска война:
„Търговската война е потенциален проблем за всички глобални играчи. В това отношение Европейският съюз се опитва да бъде възможно най-адекватен. Ние сме най-големият търговски пазар, един от най-мощните, с 500 милиона потребители и с технологиите и средата за развитие не само на глобалния бизнес, но и на иновациите в много аспекти. Никой не може да извлече полза от търговска война, особено когато става дума за война между най-големите и най-мощните играчи в света. Ето защо се опитваме да запазим баланса.“
Георгиев нарече „голямо облекчение“ 90-дневната пауза на митата върху вноса от ЕС от страна на Доналд Тръмп.
„Можем да преговаряме и да се опитаме да избегнем каквото и да е развитие, свързано с митата, или други усложнения за нашите компании и търговски отношения. Трябва да бъдем много чувствителни, когато става въпрос за дейностите на Китай. Разбира се, ние сме партньори със Съединените щати и се опитваме да развиваме търговските си отношения по благоприятен и за двете страни начин. Най-важното сега е да се избягват всякакви крайни маневри. Ще анализираме каква е ситуацията и как можем да излезем от нея по най-добрия начин, в полза както на Съединените щати, така и на Европейския съюз (ЕС), защото те са двете страни на една и съща монета. Ние образуваме най-големия и най-силен търговски, икономически, военен и отбранителен съюз, който може да си представим на световно равнище. В този смисъл е много важно да поддържаме добрите си отношения, както винаги сме го правили, и в този контекст можем да управляваме ситуацията, за да постигнем добър резултат“, каза още той.
Българският външен министър подчерта значението на споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур:
„То е важна възможност. Разбира се, всякакъв вид търговски или икономически отношения с различни региони са приоритет за ЕС и за държавите членки. Например България, що се отнася до добрите търговски отношения с Аржентина, се опитва да се развива в много сектори, в много области като селското стопанство, изкуствения интелект, енергетиката. Наскоро имах много приятна среща с техния външен министър – Херардо Вертейн, на която разгледахме възможностите за сътрудничество и координация в областта на науката и технологиите. Много сме благодарни за подкрепата на Аржентина за нашите мисии в Антарктида. Имаме много добро сътрудничество по въпросите на сигурността и отбраната, като се има предвид също, че Аржентина е кандидат за глобален партньор на НАТО, което е важно за целия алианс и, разбира се, за Европейския съюз. Има много възможности за бъдещо развитие и за задълбочаване на отношенията ни с целия латиноамерикански регион“, отбеляза Георгиев. | БГНЕС