Във вторник преговорният екип на ГЕРБ-СДС се срещна с ръководството на ПГ на БСП - Обединена левица. На пленум в неделя социалистите дадоха мандат на цялото ръководство на ПГ на левицата да преговаря с ГЕРБ-СДС.
България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от политическата и финансова криза, в която се намира през последните 4 години. Около това се обединиха преговорните екипи на ГЕРБ - СДС и БСП - Обединена левица. Сред темите, които обединяват двете коалиции са формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер. Двете коалиции ще работят по залагането на обсъдените мерки в споразумение, което да бъде основа на законодателната програма на Народното събрание.
При закрити врати се проведе и втората среща на ГЕРБ-СДС с „Демократична България“. Фокус на днешните разговори са били темите за бюджета за 2025 г. и състоянието на публичните финанси, както и мерки за противодействие на корупцията и нуждата от реформи в правосъдието в програмите на двете страни.
Любопитен факт е, че в прессъобщението, разпространено след срещата се говори за намерения в „дългосрочен план“, свързани с усилията да се постигне балансиран бюджет „в края на четиригодишен мандат на управление“.
Преговорите продължават следващите дни с темите отбрана и външна политика, транспорт и регионално развитие, енергетика и околна среда.
Ден по-рано, в понеделник, ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ обсъдиха възможността за формирането на широко парламентарно мнозинство, подкрепящо редовно правителство с антикорупционен и проевропейски профил – с осигурена стабилност и без плаващи мнозинства. От „Демократична България“ представиха мерките от Декларацията и бяха обсъдени потенциалните възможности за интегрирането им в законодателната програма на Народното събрание, както и включването им във всеобхватно коалиционно споразумение.
ПП не участват в преговорите, тъй като отказаха да седнат на една маса с пратениците на Бойко Борисов, щом ГЕРБ-СДС не пожела да подпише декларацията на санитарния кордон около Делян Пеевски.
Реакция по повод преговорите дойде във вторник от съпредседателя на ПП Кирил Петков, който с пост във фейсбук коментира, че преговорите са за отвличане на вниманието. „В политиката за съжаление най-големите проблеми се случват, докато отвличаш вниманието на публиката с нещо съвсем различно. Така поне правят "професионалните политици", а не такива като нас. Сега се фокусира вниманието на публиката върху преговорите за правителство. Докато това се случва, се забавя изборът на комисии, за да не може да мине законът за съдебната власт“, написа Петков. По думите му, „ако правна комисия не бъде съставена тази седмица, рискът за закона за съдебната власт става огромен и Сарафов може да мине на 16 януари, защото между преговори и празници може да се окаже, че "не е имало техническо време“, подчерта Петков.
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че разговорите между ГЕРБ-СДС и някои от партиите в Народното събрание я „обнадеждават, че ще има редовен кабинет“.
„Оптимист съм, че ще имаме редовно правителство. Политическите сили не просто си говорят, а имат конкретни условия и изисквания. Това означава, че има поле и за разговори, и за преговори между тях. Това ги отличава от предишната „сглобка”, в която така и не стана ясно какво точно свързваше партиите. Подходът на политиците заслужава поздравление“, подчерта Йотова. Според вицепрезидента е добре да има обща програма, в която да има ясно разписани действия и срокове. „Компромисите ще си проличат там. Много губим от повтарянето на избори след избори”, категорична е Йотова.
А в началото на седмицата президентът Румен Радев призова за търсене на компромис. И съобщи, че смята да връчи първия мандат чак след Нова година, тъй като следващата седмица има едва два работни дни заради Рождественските празници. I БГНЕС