Германия и Австрия обявиха категорична подкрепа за териториалната цялост на Босна и Херцеговина /БиХ/ и нови наказателни мерки срещу водещите политици в Република Сръбска /РС/, които провеждат сепаратистка политика, предаде БГНЕС.
Върху три фигури от държавното ръководство на РС е наложена забрана за влизане на територията на Германия и Австрия. Подобна мярка не се предприема на ниво ЕС заради ветото на Унгария, която има тесни връзки с Баня Лука.
В Сараево министърът на външните работи на Австрия Беате Майнл-Райзингер и германският министър за Европа и климата Анна Люрман обсъдиха ситуацията в страната. Основна тема беше конституционната криза, предизвикана от сепаратистките действия на ръководството на Република Сръбска.
Майнл-Райзингер и Лурман са единодушни, че е спешно да се предприемат по-нататъшни стъпки срещу виновниците за конституционната криза. Те споделиха тази оценка и в разговор с Боряна Крищо, председател на Съвета на министрите на БиХ.
"Атаките срещу конституционния интегритет на Босна и Херцеговина от страна на водещи политици от Република Сръбска, които имат за цел умишлено да отслабят държавата като цяло, са неприемливи и представляват заплаха за сигурността и стабилността в Босна и Херцеговина и в целия регион. Те също така блокират по-нататъшния процес на присъединяване към ЕС и застрашават бъдещето на страната", категорични са министрите.
Поради това Австрия и Германия предприемат решителни действия срещу отговорните политици от ентитета Република Сръбска в тясна координация и заедно с други европейски партньори. За тази цел се предприемат мерки, за да се попречи на трима отговорни политици от РС да пътуват в Австрия и Германия в бъдеще.
Сега всички политически участници в Босна и Херцеговина са призовани да допринесат за успокояване на ситуацията и осигуряване на стабилност, за да се избегне по-нататъшно изостряне на положението. Трябва да се премахнат пречките пред напредъка в процеса на присъединяване към ЕС и да се преодолее безизходицата в областта на реформите. Ето защо Беате Майнъл-Райзингер и Анна Люрман се обръщат към всички политици, вземащи решения, с призив да предприемат смело следващите стъпки към реформи в ЕС.
"Милорад Додик доведе сепаратистките си провокации и действия до нова крайност, а освен това явно премина червените линии от правна гледна точка. По този начин той застрашава териториалната цялост, сигурността, конституционния ред и стабилността на Западните Балкани. Повече няма да толерираме подобно поведение. В същото време съм убедена, че бъдещето на Босна и Херцеговина е в ЕС. Искаме също така да изпратим политически сигнал и да уверим всички проевропейски сили, че ще продължим активно да ги подкрепяме в усилията им за постигане на членство на Босна и Херцеговина в ЕС. Особено за народа на Република Сръбска, защото неговият път към европейско бъдеще не може да бъде възпрепятстван от няколко политици", заяви министърът на външните работи Майнъл-Райзингер, цитирана от МВнР на Австрия.
Министър Люрман подчерта: "Лицата, отговорни за посегателствата срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина, застрашават мира и сигурността в региона, както и бъдещето на Босна и Херцеговина в ЕС. Ето защо нашите мерки са насочени именно срещу тези хора. Вратата към ЕС никога не е била толкова отворена! Призоваваме всички отговорни лица да се върнат на пътя на реформите в ЕС и да предприемат следващите стъпки по него. Босна и Херцеговина има място в ЕС и Германия ще продължи да стои на страната на Босна и Херцеговина!".
БГНЕС припомня, че на 26 февруари президентът на Република Сръбска Милорад Додик беше осъден на първа инстанция от Съда на БиХ заради неспазване на заповедите на Кристиан Шмид, върховен представител на международната общност в Босна и Херцеговина. Съдът издаде заповед за ареста на Додик и поиска от Интерпол да издаде международна заповед. Причината е, че президентът не се е отзовал на призовката за изслушване в прокуратурата по обвинения в посегателство срещу конституционния ред.
Политиката на Додик, съюзник на сръбския президента Александър Вучич и руския - Владимир Путин, е в пряко нарушение на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна през 90-те. Додик, негови близки сътрудничи и членове на неговото семейство попадат под санкциите на САЩ за корупция, ерозия на институциите и заплахи към мира и стабилността в БиХ и по-широкия регион. | БГНЕС