Иконописецът и дизайнер Илиян Рачов за звездния път от Ватикана до „Версаче“

Българският ми дух и любовта по кебапчетата ме карат да се завръщам в България. Това споделя намерилият своя пристан в Италия Илиян Рачов в предаването на английски език на Агенция БГНЕС.

Илиян Рачов е типичен пример за успял извън пределите на страната българин. Той е творец, чийто икони и фрески украсяват галерии и храмове по цял свят, отличаващи се с уникално преоткриване на древни техники и неповторим стил.

Като гост за английските новини на Агенция БГНЕС Илиян Рачов разказа за пътя му до Ватикана, 10-годишната си работа за „Версаче“ и защо толкова му липсват българските кебапчета в Италия, където живее от почти 30 години.

От 8 години Илиян Рачов живее в града на мечтите си - Рим.

„За един артист да живее и твори в Рим е сбъдната мечта“, споделя Илиян.

Младият творец започва да гради кариерата си през 1988 година, когато е само на 18 години. В настоящия момент вече има зад гърба си множество изложби по целия свят – негови икони и платна са изложени не само в много български църкви и манастири, но и в галерии и храмове в Ню Йорк, Хамбург, Париж, Мадрид…, дори в музея на Ватикана.

Пътят му започва с продажба на собствено изработени икони на базара пред катедралата „Александър Невски“. Неговите копия на средновековни православни икони и фрески са уникални, защото се отличават с преоткриване на древни техники на позлатяване и гравиране. Това го прави много популярен в България и извън нея и скоро му печели много последователи и ценители. Скоро става известно почти по цял свят , че в малка България има творец, променил изцяло традиционното изобразяване на икони. Модерните цветове, красивите и одухотворени лица на неговите икони на Дева Мария и други християнски светии, са ненадминати като творби.

През 1997 г. получава наградата "Златен феномен на България" за приноса си към българското фигурално изкуство.

„Това, с което се гордея, са моите фрески. Изографисвам много тавани тук, в Италия, олтарът в църквата в Торино също е мое дело, там има моя 7-метрова икона. Тук, в Рим, също има доста мои творби“, споделя творецът с гордост.

Портретите му на известни личности са едно от нещата, с които също се гордее – тези на принцът на Монако, с когото се познава лично, на световноизвестния модел Наоми Кембъл, на кино звездата Пенелопе Круз, с която дори се снима във филм, както и на модната икона Джани Версаче, за когото Илиян изработва цели 6 модни колекции.

„90% от техните барокови дизайни върху копринените им облекла, шалове, декорации, са мое дело“, разказва още Илиян. „Работих за тях 10 години“, казва той.

В момента Илиян Рачов работи по голям проект – изрисуването на 2,5 метровия фонтан със статуя на Нептун на „Пиаца Навона“ за целта на предстоящо изложение.

В дома си Илиян Рачов е поставил портрет на любимата си българска историческа личност – Левски. Той изпитва голяма носталгия по родната си страна, тъй като се прибира тук все по-рядко.

Това, което най-много му липсва от България, са нашите кебапчета.

„В Италия има подобни, но не са същите, не са толкова вкусни като нашите“, оплаква се художникът.

Амбициите на Илиян Рачов стигат далеч – сред мечтите му е тази един ден негова творба да бъде продавана от „Сотбис“.

Засега, борбата на Илиян Рачов за място сред „големите“ все още продължава.

„След почти 30 години в Италия, аз все още съм чужденец тук“, казва той. „Ако трябва да избират на кого да възложат дадена работа – на мен или на италианец, те ще изберат него, бъдете сигурни. Дори и да съм десет пъти по-добър от него. Все още всеки ден е борба. Понякога съм доста уморен от това, но българският ми дух ми казва: „Не, трябва да продължиш да се бориш“. Така че продължавам“, завърши за новините на БГНЕС на английски език Илиян Рачов. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон