Жак Атали: Самотният „хищник“ Тръмп е обречен на провал

Самотният хищник винаги се проваля. Рационалният алтруист винаги оцелява. Мислехме, че този урок е известен на всички от векове, но не.

Сред всички знания, натрупани от хората през хилядолетията, има такива, които хората забравят и чието значение научават отново за своя сметка с всяко следващо поколение. Сред тези знания има едно, което е от съществено значение: Никой не може да оцелее в дългосрочен план, ако не помогне за изграждането на общност около себе си, която е заинтересована от неговото оцеляване. С други думи, в интерес на всеки е да бъде алтруист. Това е принципът на „рационалния алтруизъм“.

От този принцип, или теорема (изразена по хиляди начини от различни религиозни, философски или политически доктрини, от Левит до Адам Смит, и чийто най-нов икономически превод е глобализацията на търговията), следват три следствия:

Първо: единственият начин да оцелеем, ако откажем да помогнем на околните да оцелеят, е да ги накараме да се страхуват от нас достатъчно, за да получим това, от което се нуждаем, без да им даваме нищо в замяна; това ни поставя в позицията на самотен хищник.

Второ: за да накараш съседите си да се страхуват от теб, са необходими все по-големи ресурси, без които хищникът отслабва и в крайна сметка бива заменен от друг.

Трето: Хората, на които хищникът вече не помага и които вече не се страхуват от него, се отдалечават, защитават се сами или намират друг защитник.

Като цяло: самотният хищник винаги се проваля. Рационалният алтруист винаги оцелява.

Мислехме, че този урок е известен на всички от векове, но не. По природа невежеството се предава по-лесно от знанието. И всяко поколение трябва да започне отново опасния процес на учене чрез опит, след което да предаде това, което не е забравило от предишните поколения, и новите знания, които самото то е натрупало.

Въпреки това тази теорема и нейните три следствия трябва да се преподават в началното училище, заедно с хилядите исторически и лични примери, които лесно могат да бъдат изброени и въз основа на които може да се предложи на децата практическа работа за проверка на тяхната валидност. Така ще се избегнат много от нещастията, които произтичат от тази амнезия.

През следващите месеци ще получим още едно доказателство: отказвайки се от прилагането на тази теорема, т.е. преставайки да търси подкрепата на бившите си съюзници, Америка на Тръмп се оказва в ситуация, в която е защитена единствено от способността си да плаши. И американският президент си предоставя средствата за това: той се закичва с увеличение на митата; оставя във въздуха да виси рискът от масова девалвация на долара; обявява, че ще завземе територии; заплашва, че повече няма да доставя оръжие, нито пък ще защитава онези, които са разчитали на неговия съюз; поставя света около себе си в ситуация на рекет.

Убеден, че това поведение е най-добрият начин да си възвърне загубената финансова и индустриална автономия в една страна, която е едновременно завладяна и съсипана, американският президент ще се опита да изкопчи суровини, технологии, компании и спестявания от всички свои бивши съюзници, надявайки се да придобие средства, с които да отслаби новия си съперник - Китай, който сега заплашва да го превъзхожда технологично, икономически, финансово, а скоро и военно.

Всичко това би потопило света в голяма депресия, правейки дефицитите и системите за социално осигуряване нефинансируеми, особено в Европа, в момент, когато трябва да се стартират и големи програми за отбрана и опазване на околната среда.

Както винаги се е случвало в историята на индивидите и народите, това поведение на самотен хищник е обречено на провал.

Когато бившите му протежета осъзнаят, че няма какво повече да очакват от Вашингтон, и когато страхът от репресии вече не ги парализира, те ще откажат да му оставят богатството си на ниска цена; ще се опитат да се защитят от този хищник, като издигнат митнически, парични, екологични, промишлени и регулаторни бариери с цел да възпрат хищника.

Тогава, ако последният не се откаже от самоубийственото си поведение, ако продължи да прави всичко възможно, за да отслаби бившите си съюзници, последните ще се опитат да се снабдят със средства, за да се защитят сами във военно отношение. Точно това започнаха да предприемат европейците, които обмислят изграждането на мощна военна индустрия и обща автономна отбранителна доктрина, по-специално като се поставят под френския ядрен чадър. Скоро това ще направят южнокорейците, японците и тайванците, които, изоставени от американците, също ще се сдобият с ядрено оръжие; малко по-късно това ще се случи и с австралийците, страните от Персийския залив и други големи държави като Нигерия, Южна Африка и Бразилия.

Урок от историята: Когато Америка се превърне в хищник, разпространението на ядрени оръжия може само да се ускори.

Тези катастрофи все още могат да бъдат избегнати, ако американското общество, което по принцип е демократично и обединява огромни таланти, разбере, че неговият президент го води към пропастта, и реагира, като прекрати по един или друг начин безумната му авантюра. Приятелите на тази велика страна трябва да й помогнат. І БГНЕС

Жак Атали е френски икономист, финансист и философ. През 1991 г. става основател и първи ръководител на новата Европейска банка за възстановяване и развитие. Автор е на романи, есета и монографии, сред тях се откроява книгата „Евреите, светът и парите“, която е преведена и на български език.

Последвайте ни и в google news бутон