Калас: Путин е диктаторът, а не Зеленски

На 19 февруари Тръмп каза, че Зеленски е „диктатор без избори“.

Върховният представител на ЕС за външна политика Кая Калас заяви, че първоначално е помислила, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е объркал Володимир Зеленски с Владимир Путин, когато е нарекъл украинския лидер „диктатор“.

„Първоначално, когато чух това, си казах, о, той сигурно бърка двамата, защото очевидно Путин е диктаторът“, каза Калас в Йоханесбург.

В публикация в платформата си Truth Social на 19 февруари Тръмп написа, че Зеленски е „диктатор без избори“.

Петгодишният мандат на Зеленски изтече миналата година, но украинското законодателство не изисква провеждането на избори по време на война, предаде АФП.

„Зеленски е лидер, избран на честни и свободни избори“, изтъкна Калас след участието си в срещата на външните министри от Г-20.

Конституциите на много държави позволяват изборите да бъдат преустановени по време на война, за да се съсредоточат върху конфликта, посочи тя.

Русия, която нападна Украйна през 2022 г., може да избере да проведе свободни избори, но „те се страхуват от разширяването на демокрацията, защото при демокрацията лидерите носят отговорност“, отбеляза ръководителят на външната политика на ЕС.

„Това е буквално от наръчника на диктатора“, добави тя.

Тръмп разтревожи Украйна и европейските ѝ поддръжници, като започна директни преговори с Москва за прекратяване на войната, но изключвайки Киев и европейските държави.

Калас заяви, че фокусът трябва да остане върху подкрепата за Украйна и оказването на политически и икономически натиск върху Русия.

Колкото по-силна е Украйна на „бойното поле, толкова по-силна е тя на масата за преговори“, каза тя и добави: „Русия всъщност не иска мир“.

Също така е преждевременно да се говори за изпращане на войски за защита на Украйна след всяко споразумение за прекратяване на огъня с Русия, изтъкна Калас.

По-скоро Украйна се нуждае от конкретни гаранции за сигурност, че Русия няма да нападне отново, отбеляза топ дипломатът на ЕС. Тя добави, че историята е показала, че прекратяването на огъня е било само възможност за Русия „да се прегрупира и превъоръжи“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон