Генерал-лейтенантът в оставка Кийт Келог заяви в интервю за "Таймс", че британските и френските войски биха могли да приемат зони за контрол в западната част на страната, формирайки "сили за успокояване".
Армията на Русия може да остане в окупирания изток, а между тях да има украински сили и демилитаризирана зона, каза Келог, който преди това е бил съветник по националната сигурност на вицепрезидента Майк Пенс.
Водените от Англия и Франция сили западно от река Днепър, която разделя Украйна от север на юг, "изобщо няма да бъдат провокативни" за Кремъл, каза той.
Миналия месец Келог беше изключен от мирните преговори, тъй като Кремъл се оплака, че е "твърде близо" до Киев.
Сега той заяви, че Украйна е достатъчно голяма, за да побере няколко армии, които искат да наложат прекратяване на огъня.
"Почти може да се направи така, че да прилича на това, което се случи с Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона, британска зона и зона на САЩ", каза още той.
Америка няма да предостави сухопътни сили, добави Келог.
Демилитаризирана зона от 18 мили (ок. 30 км) би могла да бъде въведена по съществуващите линии на контрол в източната част на страната.
Москва обаче многократно е настоявала, че няма да приеме мироопазващи войски от нито една страна от НАТО "при никакви условия" в Украйна.
Предложението на генерал Келог би означавало Украйна да се откаже от възвръщането на източните си територии, които сега са под руски контрол. Но не беше ясно дали той предлага Киев да отстъпи на Русия още територии на изток от реката.
Тъй като Путин многократно беше обвиняван, че забавя всякакви планове за прекратяване на огъня, както беше договорено от президента на Украйна Володимир Зеленски, Белият дом настоя, че Тръмп ще използва влиянието си върху Русия, за да договори мирно споразумение.
Говорителката Каролин Ливит заяви: "Не мога да се съглася с това, което се случва в момента. Смятаме, че имаме скрити козове за влияние в преговорите за мирно споразумение, и ще използваме тези козове, а президентът е решен да доведе това до край."
Институтът за изследване на войната, вашингтонски мозъчен тръст, съобщи, че Русия използва двустранните преговори със САЩ, за да отложи преговорите за войната, "което предполага, че Кремъл продължава да не се интересува от сериозни мирни преговори за прекратяване на войната".
Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф проведе няколкочасови разговори за мирно споразумение с президента Владимир Путин в Санкт Петербург.
Кремъл публикува на уебсайта си снимка, на която двамата мъже си стискат ръцете, и заяви, че срещата се е състояла.
Руските информационни агенции съобщиха, че срещата е продължила повече от 4 часа.
Точно когато разговорите щяха да започнат, Тръмп предупреди в социалните мрежи, че Путин трябва да постигне напредък по отношение на прекратяването на огъня.
Той написа: "Русия трябва да се задвижи. Твърде много хора умират, хиляди на седмица, в една ужасна и безсмислена война".
Ливит съобщи още, че Уиткоф обсъжда усилията за прекратяване на войната с Путин и други официални лица.
"Това е още една стъпка в преговорния процес към прекратяване на огъня и постигане на окончателно мирно споразумение", каза тя. | БГНЕС