Оскар Пиастри спечели Гран при на Китай, втори кръг от световния шампионат на Формула 1 за 2025 г. Успехът на Макларън в надпреварата в Шанхай бе двоен с второто място на Ландо Норис. Трети финишира Джордж Ръсел (Мерцедес).
Четвърти завърши настоящият световен шампион Макс Верстапен, който показва много по-слаба форма, в сравнение с това, което правеше преди година. Топ 10 допълниха още двамата пилоти на Ферари - Шарл Льоклер и Люис Хамилтън. Естебан Окон (Хаас), Кими Антонели (Мерцедес), Алекс Албон (Уилямс), Оли Берман (Хаас).
Пиастри удържа атаката на Ръсел в първите метри при старта и го затвори, а това позволи на Ландо Норис да изпревари пилота на Мерцедес и да заеме втората позиция. След първото влизане в бокса Ръсел успя да изпревари Ландо, но Норис си върна втората позиция с изпреварване на пистата. В последните обиколки Ландо Норис имаше проблеми със спирачките, но Ръсел нямаше достатъчно темпо, за да застраши второто му място.
Пилотите на Ферари Люис Хамилтън и Шарл Льоклер изпревариха световния шампион Макс Верстапен в първите завои, но между двамата пилоти на „черните кончета“ се стигна до контакт и се откъсна лявата част на предното крило на Льоклер. Това създаде големи проблеми за монегаска до края на състезанието, тъй като той беше принуден да се състезава по този начин.
Спирачките на Фернандо Алонсо приключиха в четвъртата обиколка и той бе единственият пилот, който отпадна от надпреварата.
Така в касирането при пилотите Норис е лидер с 44 точки, оставяйки зад гърба си един не толкова добър уикенд, предвид случилото се в спринта. Верстапен е с 36, Ръсел с 35, а Пиастри вече е с 34 и също е в битката в челото. Антонели имат по 18, а Хамилтън е със 17. Следващият старт е след 2 седмици в Япония. | БГНЕС