Масов протест срещу оправдателните присъди по делото за Славко Чурувия

Стотици протестираха в Белград срещу съдебно решение, с което бяха оправдани четирима бивши служители на разузнаването, осъдени за убийството на журналиста Славко Чурувия през 1999 г.

Решението беше осъдено от опозиционни политици и активисти за правата на медиите. Демонстрантите размахваха плакати и държаха знамена по време на 25-минутно мълчание.

"Това е посланието на държавата, че журналистите не са защитени. И това, което могат да разберат и другите граждани, е, че те самите не са защитени, ако журналистите не са", каза Желко Бодрожич, председател на Независимата асоциация на журналистите в Сърбия.

Решение на апелативния съд, публикувано в петък, отмени присъдите от 2021 г. и дългите срокове затвор за четирима бивши шефове на разузнаването. Дългият съдебен процес беше белязан от драматични обрати.

През 2021 г. специален съд осъди бившия началник на тайната полиция Радомир Маркович и ръководителя на белградското разузнаване Милан Радонич на 30 години затвор.

Други двама служители на разузнаването получиха присъди от по 20 години.

За първи път четиримата бяха признати за виновни през 2019 г., но това решение беше отменено и беше разпоредено повторно разглеждане на делото.

Протестът се проведе в момент, когато група за защита на правата на съдиите - Асоциацията на съдиите в Сърбия - взе отношение по спора, като заяви, че "споделя" загрижеността на обществеността, че извършителите на убийството не са били изправени пред съда.

"Обществеността с основание може да си зададе въпроса кой се е провалил тук", заяви групата в изявление, но е недопустимо за това да бъдат държани отговорни съдиите, които са оправдали лицата, обвинени в това престъпление.

Съдът отсъжда въз основа на доказателствата, представени от прокуратурата и събрани от полицията, допълва Асоциацията и посочва, че коментирането на съдебни решения, дори изразяването на недоволство от тяхното приемане, е позволено, но това коментиране трябва да е свързано с действията и аргументите на съда, а не просто да изразява недоволство от изхода на съдебното производство.

Чурувия, собственик и редактор на две широко четени независими издания, беше прострелян 13 пъти пред дома си в Белград по време на въздушната операция на НАТО, предприети в отговор на репресиите на военнопрестъпника Слободан Милошевич срещу етническите албанци в Косово в края на 90-те години на миналия век.

Убийството му става само няколко дни след като проправителствени медии го обявиха за "предател" и го обвиниха, че е призовал НАТО да бомбардира Сърбия.

"Никога няма да забравя деня, в който убиха Чурувия. Не съм журналист, но се чувствах несигурен. Това е просто дежа вю", каза пред АФП Слободанка Миличевич, 55-годишна икономистка в Белград, в рамките на протеста.

Репортери и редактори, които критикуват властите, често са нападани и сплашвани в Сърбия.

Президентът Александър Вучич, който беше министър на информацията по времето на Милошевич, редовно обижда репортерите по време на публичните си обръщения. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон