Мистериите на викингските вещици в светлината на прожекторите в Дания

Викингите са известни като свирепи воини, умели търговци и смели изследователи.

Сега Националният музей на Дания разкрива, че те са били и мистици, с изложба, посветена на "Вьолва", полу-вещица, полу-друид, ключова фигура в древните скандинавски общества.
"Вьолва" е вид женски шаман. Тя е ясновидка, пророк. Тя може да предсказва бъдещето. Тя може да лети. И може да предскаже вашето бъдеще", обобщи за АФП изследователят Петер Пентц, който помага за организирането на изложбата, открита на 27 юни.
В сагите, написани по разкази, разказвани няколкостотин години след епохата на викингите (IX-XI в.), се разказва как тя е била призована да предвижда бъдещи събития и е можела да взаимодейства с боговете.
В Националния музей в Копенхаген посетителите се потапят във фантастичния свят на пророчествата на „Вьолва“. В тях се говори за бъдещето и края на света - Рагнарьок, който днес е популяризиран във филми и по телевизията.
Изложбата "е първата (в националния музей), в която жена е главен герой", отбеляза изследователят.
Бижута, амулети, руни, саги и археологически находки - всичко това помага да се хвърли светлина върху този малко познат персонаж.
Думата "Вьолва" означава "носач на пръчки". „Вьолва“ винаги е жена, която носи тояга – обясни Пенц пред витрина, показваща останки от гробница на „Вьолва“.
"Тази жена е била погребана на мястото на крепостта, принадлежала на крал Харалд в Синия зъб", каза той. "Смятаме, че тя може да е била съветник на краля“.
В Северна Европа жените далеч не са били пренебрегвани и са можели да играят ролята на съветници.
"Жените в Скандинавия са имали по-добра позиция от колегите си, например в Средиземноморието или във Франкската империя. Те са имали право да поискат развод, ако съпрузите им са проявявали насилие спрямо тях", разказа той. 
Освен прочутата си желязна тояга, която е изложена на изложбата, погребаната пророчица е имала чанта с хипнотични билки, вероятно за постигане на състояние на транс, необходимо за изричане на предсказанията ѝ, и предмети от далечни региони.
"Артефактите от далечни места носят мистично знание", отбеляза Пенц.
От друга страна, въпреки утвърдената си роля, „Вьолва“ е била маргинализирана, както и вещиците след нея, но без негативната конотация, която обгражда последните, според изследователя.
"Те са били или вдовици, или неомъжени и са живеели извън фермата, която е основната единица на едно земеделско общество, каквото е викингското", посочи той.
Нейният коз са били познанията ѝ от природата.
"Хората по всяко време имат въпроси, въпроси за живота, тя е имала отговорите", уверяви Пенц.
С навлизането на християнството ролята на тези пророци избледнява в забвение, преди учените да проучат исландските саги.
"Функциите на „Вьолва“ са били поверени на много други фигури в средновековното общество, включително и на свещеници", заключи изследователят. Така че "тя е оцеляла, така да се каже, но чрез различни персонажи". | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон