Външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски не очаква подкрепата на страната му за резолюцията на ООН за Украйна, предложена САЩ, да има последици за евроинтеграцията на Скопие.
„Честно казано, не го очаквам. Факт е, че съюзниците понякога може да не са съгласни по някои въпроси, но е факт, че в деня след тази резолюция, когато САЩ и Франция бяха на противоположни страни, президентът Макрон отиде в Белия дом, за да се срещне с президента Тръмп и каза, че Франция и САЩ винаги са от правилната страна на историята“, заяви Муцунски пред TV21.
„Някой от страните можеха да гласуват против тази резолюция в Съвета за сигурност, а някои дори можеха да наложат вето, но те решиха да не го правят“, каза още той и продължи:
„В момента, в който ЕС загуби консенсус по резолюцията, предложена от Украйна, тя беше първата внесена резолюция. Тази резолюция престана да бъде валидна съгласно принципа на общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Първо се появи украинската резолюция и след нея имаше консенсус и бяхме готови да я подкрепим в този момент. След това се появи втора американска резолюция (внесена от САЩ). Междувременно консенсусът в ЕС беше загубен, което означава, че резолюцията не е подкрепена институционално от ЕС“.
Тимчо Муцунски заяви, че Северна Македония е един от най-големите помощници на Украйна на глава от населението“.
БГНЕС припомня, че резолюцията, която Украйна прокара в Общото събрание осъжда руската инвазия, започнала преди 3 години. Тя беше подкрепена от представителите на 93 страни, 18 гласуваха „против“, а 65 се въздържаха. Представителят на Северна Македония беше сред тези, които гласуваха с „въздържал се“.
Резолюцията, прокарана от САЩ в Съвета за сигурност на ООН, призовава за „траен мир“ между Русия и Украйна, но беше критикувана заради липсата на ясно осъждане на руската агресия. | БГНЕС