„MUSICORUM VIA“, или „Пътят на музикантите“ – съвместната инициатива на Българската академия на науките (БАН) и Националната музикална академия (НМА) стартира тази вечер от 18 ч. в историческата зала „Проф. Марин Дринов“ в БАН. Това обявиха на съвместна пресконференция ръководителите на двете Академии – председателят на БАН член-кореспондент Евелина Славчева и ректорът на НМА проф. Сава Димитров, предаде репортер на БГНЕС.
Всеки понеделник в рамките на академичната година студентите от Музикалната академия ще представят на вечерни концерти пред публика своята най-нова и качествена продукция. За концертите на младите таланти на сцената ще бъде разположен и концертен роял „Yamaha C7“.
Тази вечер студентите от Вокалния факултет на НМА ще изпълнят арии и ансамбли от творби на Моцарт, Верди, Пучини, Офенбах, Калман и Лехар.
„Благодаря за гостоприемството и за това, че БАН, в лицето на нейния председател, се превръща в един много активен партньор на НМА. Активен партньор по отношение на нашата основна дейност – създаването на културен образователен продукт“, каза ректорът на Музикалната академия проф. Сава Димитров и благодари за възможността студентите да се изявяват на сцената на БАН.
Проф. Димитров отбеляза, че не само студенти ще имат възможност да се изявяват на тази сцена, но и докторанти, а също и преподаватели.
„Броят на тези концертни наистина ще бъде впечатляващ по силата на това, че Академията в момента много активно развива своя художествен продукт“, подчерта той и благодари на ръководството на БАН, че веднага са приели идеята и проектът е реализиран за дни.
Председателят на БАН Евелина Славчева изказа огромното си задоволство от тази инициатива. „БАН е определяна като експертния център на държавата и духовен център. Но сякаш акцентът е повече върху първата част, а втората е малко по-слабо застъпена. На новото ръководство на Академията амбицията е тя да се превърне наистина в един културен, духовен център“, заяви тя.
Славчева припомни, че Академията е създадена като книжовно дружество и мисията ѝ е била просвещението на българския народ. „Просвещението освен образование, включва и култура. Мисля, че в днешно време обществото ни има огромна нужда от това, защото културата е която ни дава сили в трудни моменти, позволява да запазим емоционална стабилност“, допълни председателят на БАН.
Проф. Емануел Мутафов, заместник-председател на БАН, издаде, че са започнали да разговарят за въпросната инициатива в кулоарите на парламента. „Депутатите закъсняваха и започнахме да си говорим какво смислено да направим. Представете си, вместо да говорим за пари, ние говорехме за култура и как да подарим на столичани, а и на всички нещо красиво, плод на нашите усилия“, разказа той.
По време на пресконференцията председателят на БАН Евелина Славчева и ректорът на Музикалната академия проф. Сава Димитров подписаха анекс към договора за „MUSICORUM VIA“.
След като рамковото споразумение бе подписано, заместник-ректорът на НМА проф. д-р Борислава Танева сподели, че е много развълнувана, защото това е едно място за изява за студентите, а столичани ще получават нова зала на топ локация с хубав инструментът, какъвто е роялът. „В една зала без хубав роял, няма как да се получат хубави концерти, така че този нов елемент в тази зала я окомплектова по един безспорен начин и това ще стане много привлекателно място за култура в София“, убедена е тя.
Проф. Танева разказа повече за програмата. „Нашият концерт в края на април ще бъде посветен на френската музика. През май ще бъде по-скоро към немска музика ориентирана програмата. Трети лъч би бил концерти на наши лауреати, защото те са на много нива и на много национални и международни конкурси награждавани. Следващият понеделник слушателите на концерта ще могат да видят наши лауреати на конкурси с българска музика“, каза още тя и подчерта, че Музикалната академия може да предложи много качествена продукция.
Концертите на „MUSICORUM VIA“ ще бъдат със свободен достъп за всички ценители на музиката. | БГНЕС