Над 9600 лева заплата получават магистрите от Американския университет срещу 7000 за магистри от СУ и НБУ

Подобрява се качеството на работните места, на които се реализират завършилите висшите училища в България.

Доходите нарастват. Над 2500 лева е средният облагаем доход на висшите в България през последните пет години. 61% от завършилите университет работят на позиции, за които се изисква висше образование.

Това показва рейтинговото изследване на висшите учебни заведения в България за 2024 година, предаде репортер на БГНЕС.

Ако през 2022 година само в едно направление – „Информатика и компютърни науки“ имаше доход над 3000 лева, то тази година има десет направление, в които има такъв доход.

85% от студентите, завършили направления като Право, Медицина и Архитектура, които са магистратури веднага след средно, се реализират на позиции, които изискват висше образование, съобщи Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт "Отворено общество" – София.

От своя страна министърът на образованието Галин Цоков отбеляза, че безработицата при висшистите през предходните 5 години, се задържа на равнище от малко над 2%, като за магистърските програми след средно образование това равнище е едва около 1%.

Оповестената днес класация показва, че се подобрява качеството на работните места, на които се реализират завършилите висшите училища в България.

Софийският университет „Свети Климент Охридски“ и Американският университет в Благоевград са висшите училища, които стоят най-напред в класацията за България.

Малко над 3000 лева е средният облагаем доход на завършилите бакалавърска степен в Софийския университет.

Над 9600 лева обаче получават завършилите магистърска степен в Американския университет.

Над 7000 лева е средният облагаем доход на завършилите магистърски програми в Софийския университет и в Нов Български университет (НБУ) в направление Информатика и компютърни науки.

Като цяло Рейтинговата система на висшите училища в България показва, че Софийският университет е лидер в 22 професионални направления от 29, по които предлага обучение. На второ място е Технически университет по 6 направление от 11, по които предлага обучение. Трети е Медицински университет – София, който е първи в 5 от предлаганите 5 направления. Химикотехнологичен и металургичен университет е първи в 3 направление, Аграрният университет в Пловдив, Тракийският университет Лесотехническият в Стара Загора са първи в по две направления.

„Няма концентрация на качеството в едно висше училища. Има около 20 университета в България, които са най-добри в различни направления“, обобщи Георги Стойчев. Той посъветва бъдещите кандидат-студенти да използват рейтинговата система, за да се ориентират по-добре какво искат да учат.

Освен направлението Информатика и компютърни науки, най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Военно дело“ - над 4500 лева, следвани от тези, които са завършили „Математика“, „Металургия“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Енергетика“, „Обществено здраве“ и „Електротехника, електроника и автоматика“. Заплатите по тези направления варират между 3000 и 4000 лева.

Тази година се наблюдава леко увеличение на общия брой на студентите - от 180 000 на 182 759.

Трите професионални направления с много студенти са Икономика, Педагогика и Медицина. Най-малко студенти се обучават в направление Теория на изкуствата.

Делът на чуждестранните студенти в България тази година се увеличава до 9%. Те се обучават за лекари, зъболекари и ветеринарни доктори в България. Много чужди студенти учат фармация, корабоплаване, музикално и танцово изкуство и туризъм у нас.

В страната има 103 съвместни програми, предлагани от български висши училища в партньорство с чуждестранни образователни институции. В подобни програми през 2024 година са се обучавали 2,8% от действащите студенти.

Новост в рейтинговата система е включването на индикатори, измерващи дела на студентите първо поколение, които показват, че близо 37% от студентите са от семейства със средно образование. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон