Нашата мотивация беше създаването на централизиран уебсайт, в който ще стоят сметките на всички засегнати от пожара в Кочани, за да даряваме директно средствата, които са им нужни. Появиха се много фалшиви сметки и измами в социалните мрежи, зад които стоят хора, които злоупотребяват с мъката на хората. Инициативата ни получи подкрепата на цялото общество и призоваваме всеки, който може да дари, защото това е жест на емпатия и хуманност.
Това заяви в интервю за БГНЕС Ненад Връжалски от град Кочани. Ненад е програмист, учител, инфлуенсър и певец. Той е част от инициатива „Съпорт Кочани“, създадена за улесняване на даренията за пострадалите в ужасната трагедия, която се случи на 16 март 2025 г. в дискотека „Пулс“ Кочани.
59 души загинаха при пожара, а над 160 бяха ранени, част от които бяха настанени за лечение в България. Много от жертвите бяха под 26-годишна възраст.
„Има много хора, които са на лечение в чужбина, което е свързано с големи разходи. Целим да помогнем на онези, които загубиха своите близки, защото знаем, че за тях е добре дошла финансовата помощ, покрай психологическата такава. Дано поне им вдъхнем кураж, за да не мислят в този момент за това как ще преживеят следващия ден. В същото време се появиха много фалшиви сметки и измами в социалните мрежи, зад които стоят хора, които злоупотребяват с мъката на хората. Не искаме да допускаме това, желаем средствата да достигат там, където са най-потребни. Успяхме в много кратък период, може би половин час, да пуснем този сайт и да събираме информация, разбира се със съгласието на близките и роднините на пострадалите, за да обявим тези сметки, където хората ще могат директно да даряват“, разказа 33-годишният мъж.
В инициативата са се включили над 30 доброволци и тя се радва на широка подкрепа от страна на обществото.
„Ние сме прозрачни и на сайта максимално прозрачно се показват средствата, които са събрани за всяко семейство. Ние нямаме достъп до самите сметки, но разполагаме със система, в която дарителите доброволно качват срийншоти и платежни извлечения, които можем да качим на нашия сайт“, каза Връжалски.
Той подчерта, че някои от пострадалите ще имат нужда от трансплантации след лечението, което ще струва много пари. „Искаме да предвидим тези ситуации преди да се случат, за да можем по-бързо да реагираме, за да може всички да се върнат живи и здрави“, каза още програмистът.
Относно възможността за даряване на средства от чужбина Ненад обясни, че на сайта на „Съпорт Кочани“ има публикуван SWIFT код, посредством който да бъдат извършвани трансакциите.
„Мисля, че съвестта на хората доста се пробуди. Македония е хуманна страна и това се доказва в тежките моменти. Буквално виждаме как хора се организират, за да помагат и че има доста организации, които даряват средства“, заяви доброволецът. Той сподели, че силно впечатление му е направило как някои от пострадалите с по-леки наранявания, изпратени на домашно лечение, доброволно са прехвърлили събраните за тях средства на хора, които са в по-тежко състояние.
В заключение Ненад отправи призив към всеки, който има възможност да помогне, защото протегнатата ръка в този миг е „акт на хуманност и емпатия“.
„Даряването не е само финансова помощ за тези, пострадали в трагедията, то е и акт на хуманност, жест на емпатия, жест, чрез който показваш разбиране и се поставяш на мястото на пострадалия. Призовавам всеки да дари, да окаже помощ на тези хора и да им покажем, че всички сме заедно в това и заедно ще преминем през трудностите“, добави той. | БГНЕС