Срулик Айнхорн - бивш израелски диджей, превърнал се в политически стратег на Вучич

Срулик Айнхорн изгражда стратегия, чрез която Вучич трябва да изчисти своето име пред Запада.

От рекламни кампании в слава на Александър Вучич, представян като „архитект на мира“, до кораби с муниции, изпратени за Израел, през мрежите на MAGA, разследване на BIRN и „Хаарец“ разкри пътя на Срулик Айнхорн, бивш диджей, превърнал се в политически стратег на крайната десница.

През май 2022 г. Срулик Айнхорн, бивш диджей, превърнал се в политически стратег, разглеждал онлайн документ, който споделил с Джонатан Урих, тогавашен близък съветник на израелския премиер Бенямин Нетаняху. 

Този документ, първоначално посветен на Сърбия и нейния президент Александър Вучич, съдържаше амбициозен план: да се възстанови имиджа на лидера в Белград пред американските демократи, западните медии и либералната общественост, точно в момент, когато руската инвазия в Украйна заплашваше крехкото равновесие между Изтока и Запада.

Основното послание? Да се представи Александър Вучич като миротворец, който превръща Сърбия в дипломатически кръстопът между Русия, Китай, САЩ, Европейския съюз и страните от Персийския залив. 

Планът предвиждаше публикуването на положителни статии чрез платформи като Taboola или Outbrain, кампании с плакати в големите западни столици и наемането на автори за написването на ласкателни статии.

Но няколко седмици по-късно съдържанието беше изтрито и заменено с нова мисия: да се подобри имиджът на Катар в навечерието на Световното първенство по футбол през 2022 г., което емирството се готвеше да организира. 

Документът беше цитиран в разследване на вестник „Хаарец“, което разкри, че близки на Бенямин Нетаняху, сред които и Джонатан Урих, са получили средства от Катар за тази комуникационна операция. Цифровите отпечатъци на Срулик Айнхорн бяха ясно видими в досието.

Арестуван на 31 март, Джонатан Урих беше поставен под домашен арест. Що се отнася до Срулик Айнхорн, той в момента е извън обсега на израелските власти. Той живее в Белград, където през април 2024 г. основава консултантска компания с име Insight Partners, със седалище на същия адрес като Института за политика и икономика на Югоизточна Европа (IPESE), мозъчен тръст, председателстван от Зоран Корац, бивш съветник на президента Вучич и член на борда на директорите на Центъра за мир „Перес“ в Израел.

Но според съвместно разследване на BIRN и „Хаарец“, дейността на Срулик Айнхорн далеч надхвърля комуникацията. Високопоставен израелски служител твърди, че той е бил посредник за прехвърляне на сръбски боеприпаси през Черна гора за Израел по време на войната в Газа.

45-годишният Срулик Айнхорн първо се прослави в нощния живот на Тел Авив, преди да стане съветник по комуникациите на министъра на отбраната Авигдор Либерман, добре позната фигура от израелската крайна десница. 

През 2018 г. той привлича вниманието с противоречиво видео, в което Авигдор Либерман използва селфи стик, за да шпионира предполагаема „терористка“ в бурка.

През 2019 г. се присъединява към предизборния екип на Бенямин Нетаняху и допринася за четири изборни победи на неговата партия Ликуд, често с помощта на полемики и фалшиви обвинения в измама в арабските общности.

След това комуникационните му услуги се изнасят в Европа: при Александър Вучич, румънския опозиционен лидер Мирча Джоана и черногорския премиер Милойко Спаич.

Последната връзка се оказва стратегическа, когато износът на сръбски оръжия за Израел експлодира по време на войната в Газа: от 1,4 милиона евро през 2023 г. до над 42 милиона през 2024 г.

BIRN и „Хаарец“ проследиха многобройни израелски военни полети от и до летището в Белград, които съвпадаха с покупки на оръжие, но източници от оръжейната индустрия твърдят, че някои доставки може да са били извършени по море. Въз основа на два източника бе потвърдено, че Сулрик Айнхорн е улеснил доставките на муниции през Черна гора, като се е възползвал от връзките си със сръбските и черногорските власти.

В сърцето на системата на Вучич

Документи показват, че Срулик Айнхорн е работил за Александър Вучич още от 2020 г., когато е бил сниман да празнува победата на Сръбската прогресивна партия (СПП) заедно с премиера Ана Брнабич и министъра на финансите Синиша Мали. 

Неговият план за комуникация включваше създаването на „Международна зала за посредничество“ в Белград като място за международни преговори, по подобие на Швейцария на Балканите.

„Като съюзник както на Запада, така и на Изтока, поддържащ приятелски отношения с Обединените арабски емирства, Русия, Китай и САЩ, е напълно естествено Сърбия да играе ролята на посредник и да бъде домакин на дипломатически събития, насочени към насърчаване на посредничеството между страни в конфликт“, се посочва в документа.

Александър Вучич вече беше споменал идеята Белград да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна. 

„Ако някой смята, че Белград е най-доброто място за преговори, Сърбия е готова да го предложи на своите руски и украински приятели“, заяви той в края на март 2022 г.

Сърбия блести чрез своя президент

За да засили международния авторитет на сръбския президент, документът предлагаше да бъде интервюиран от ултраконсервативни фигури като Джо Роган или Бен Шапиро и да бъде изобразен на Таймс Скуеър или на Шанз-Елизе с лозунги като: 

„Хамилтън е добре... но Сърбия е най-бързо растящата икономика на Балканите“, очевидна препратка към известния мюзикъл на Бродуей „Хамилтън“. 

Друг рекламен панел, поставен на фасадата на Галери Лафайет в Париж, щеше да гласи: „Красив ден в Париж; между другото, Сърбия откри 50 стартиращи компании миналата година“.

Стратегът също така измисли потенциални статии за Си Ен Ен и „Ню Йорк Таймс“ със заглавия: 

„Президент Вучич: „Ще превърнем Сърбия в световна сила в областта на информационните технологии“ и „Google и Apple ще създадат центрове за развитие в Белград“.

Акцентът беше поставен и върху лобирането пред Американската демократическа партия на тогавашния президент Джо Байдън, в момент, когато Доналд Тръмп беше по-зает с нарастващите си проблеми със закона, отколкото с президентската надпревара през 2024 г.

Целта? „Да се укрепи имиджът на Вучич в сръбското обществено мнение чрез международното му признание“. Накратко, обяснява маркетинг специалистът Игор Авзнер, да се превърне Александър Вучич в олицетворение на Сърбия, като се свърже личният му престиж с икономическото развитие на страната.

Срулик Айнхорн не го криеше: в статия, публикувана през декември 2023 г. „Джерузалем пост“, той написа: „Сърбия блести чрез своя президент“.

Ключовото послание: „Новият международен статут на Сърбия в ерата на Вучич я превръща в изгряваща сила на световната сцена, носеща политически и икономически възможности в международен мащаб“.

Тръмп-младши и „левите студенти“

През март миналата година Александър Вучич беше гост в подкаста Triggered на Доналд Тръмп-младши, където атакува протестите на студентите, които са най-голямото предизвикателство за неговите тринадесет години на власт. 

Големият син на Тръмп заяви, че протестиращите в Сърбия са „всички свързани по същия начин, както левите в Америка“ и похвали страната за това, че е възприела „ценностите на движението MAGA“.

След това, през април, сръбският президент се появи в подкаста на Марио Навал, самопровъзгласен „граждански журналист“, знаменитост в X и любимец на Илон Мъск.

Александър Вучич се възползва от възможността да опише протестиращите срещу него като „богати“ и „фалшив елит, недоволен, че не е на власт“.

Междувременно звездата на Срулик Айнхорн изглежда е потъмняла. В момента той е издирван не само заради скандала „Катаргейт“, но и защото, според „Хаарец“, е разкрил израелски военни документи на германски журналист от „Билд“ с цел да облекчи натиска върху Бенямин Нетаняху след убийството на шестима заложници от Хамас през септември 2024 г. Той е обвинен и в предполагаемо тормоз над свидетел по дело за корупция, в което е замесен израелският премиер. | БГНЕС

---

От Саша Драголо, Бар Пелег, Ави Шарф и Омер Бенякоб, анализ за Le Courrier des Balkans

Последвайте ни и в google news бутон