17-годишен кениец спечели деветото издание на маратона в Стара Загора

Езекиел Кипкорир спечели маратона в Стара Загора, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона. 17-годишният представител на Кения ликува с време 02.19:26. Непосредствено след него завърши сънародникът му Шедрак Кимайо. Трети в дисциплината на 42.195 км се нареди турчинът Йомер Алканоглу с резултат 02.24:00. В деветото издание на надпреварата участваха рекорден брой любители на атлетиката - около 1000 души бяха част от състезанието в града на липите.

При жените, кенийките окупираха и трите места на стълбичката. Виталине Кибий стана шампионка с 2.45:54 часа, следвана от Розе Джепкумба и Шейла Чебет.

Две секунди разделиха златния и сребърния медалист в полумаратона, като и двете отличия станаха притежание на кенийци - Алберт Тонуи спечели с 1.07:16 ч. пред Хилари Кимайо. Третото място остана за представителя на „Евър“ Варна Исмаил Сенанджи, който взе националната титла в полумаратона с 1.08:27 ч. Негов подгласник стана Николай Кауфман с 1.09:36 ч., а бронзът заслужи Мирослав Спасов с 1.10:31 ч.

Кенийски триумф имаше при жените на 21 км. Шампионка стана Валентине Джебет с 1.13:09 ч. Втора завърши Милица Мирчева (1.13:23), която взе националната титла в дисциплината, следвана от Маринела Нинева (1.14:00) и местната любимка от „Берое“ Девора Аврамова с 1.15:45 ч.

На 10.5 километра спечелиха Станислав Рашков с 35:57 мин и Памела Ени с 41:03 мин.

Новото тази година бе двукилометровият градски крос, който замени досегашното детско бягане и даде възможност на начинаещите в атлетиката и на не чак дотам издръжливите да се раздвижат покрай елитните маратонци. Над 120, предимно деца, бяха желаещите да изпробват трасето на кратката дистанция, което тръгваше от Общината на изток до парк Алана и обратно.

"Бягането начин на живот" е мотото на традиционната верига маратони в България - Стара Загора, Варна и София. Следващият старт е на 12 май в морската ни столица, а големият финал отново е на жълтите павета с Wizz Air София маратон на 13 октомври. /БГНЕС