9% ДДС върху книгите за по-четяща и по-образована нация

Започна най-голямото пролетно книжно изложение в България – традиционният Пролетен базар на книгата, което ще продължи цяла седмица. Любимото пролетно събитие отново ще предложи на многохилядната си публика вълнуваща разходка сред хиляди книги, представяйки над 120 от водещите български книгоиздатели и книготърговци, разположени в 54 шатри на 1300 кв.м. изложбена площ в парка пред НДК.

„Тази година читателите могат да очакват изключително богата културна програма. Всеки ден, от сутрин до вечер, тя е запълнена с интересни събития. На 1 юни тя е специално посветена на децата. Любителите на книгите могат да идват с децата си по всяко време, за тях ще има много интересни събития“, разказа за БГНЕС Диана Бойчева от Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“.

Тазгодишният Пролетен базар на книгата ще се проведе под мотото „9% ДДС върху книгите за по-четяща и по-образована нация”. В едноименна дискусия на 2 юни от 11:00 часа на Литературния кът експерти от бранша ще разговарят за ефектите от намалената ставка на ДДС върху книгите и защо е важно тя да се превърне в постоянна. Посетителите на изложението ще имат възможност и да подпишат петиция, с която издатели и книжари призовават обществото да подкрепи запазването на по-ниска ставка на ДДС върху книгите като постоянна мярка.

„Според анкета, която направихме миналата календарна година сред нашите членове, това е мярката, имала най-голям ефект върху справянето с кризата, породена от COVID-19“, категорична е Диана Бойчева.

Изложението ще зарадва посетителите си и с богата културна програма, наситена с премиери на книги, четения и срещи с автори. Мястото на литературните срещи е жълтата шатра на Литературния кът.

https://www.youtube.com/watch?v=esn9Sh4w9xw

„Четенето е модерно, хората четат. Българските автори все повече завладяват сцената. Кризата през изминалата година беше време, в което всички останахме повече вкъщи и обърнахме внимание на книгите си. Търсихме повече занимание с децата извън екраните. Книгата се оказа една културна алтернатива, която помогна и продължава да помага на хората да излязат от трудните моменти“, сподели още тя.

Според нея един от начините да се популяризира още повече четенето на книги сред младите е държавата да се погрижи за осъвременяването на библиотечните фондове, които да бъдат запълнени с интересни и съвременни книги.

„Достъпът до книги е право на всеки европеец. В този смисъл държавата трябва малко повече да наблегне на тази своя отговорност“, смята още Диана Бойчева.

Изложението ще продължи до 6 юни – заповядайте на вълнуваща разходка сред хилядите книги!/БГНЕС