Ердоган отвори границите: Гърция под натиск, България в готовност за отпор (ОБЗОР)

Снимка на група мигранти, близо до границата на Гърция с Турция при река Марица, днес 29.02.2020. БГНЕС/ЕПА

„Гранична полиция и МВР си вършат перфектно работата в момента. Самата „Гранична полиция” има възможност да изпрати до 400 души, ако се налага. Армията също, в рамките на не повече от 4 часа, може да изпрати 400 човека – 300 от сухопътни войски в Стара Загора, Хасково и Ямбол; 50 от специалните сили и 40 от Военна полиция. Целта е да не се допусне пробив и да се установи маршрут през България. И тук трябва да бъдем ясни и безкомпромисни”, отсече Каракачанов.

Той предупреди, че България не трябва да допуска ситуацията в Гърция и Италия, които са се превърнали в коридор на бежанците към Европа.

„България, благодарение на изградената ограда по границата с Турция, остана незасегната. Няма да се поколебая да разпоредя на военните, ако се наложи, в помощ на полицията да не допускат бежанците. Като казвам да се използва сила, нямам предвид да се използва оръжие”, уточни още той.

Военният министър каза, че сред бежанците на гръцката граница има изключително агресивни мигранти, които са снабдени с подръчни оръжия, което е принудило властите там да използват газови и шокови гранати и да използват сила за отблъскването им.

„В армията има безпилотни летателни средства, с които може да влезем до 20 км. във вътрешността на съседна държава, да се наблюдава какво се случва. А на 5 км. преди границата различават лицата на хората и могат да видят дали са мъже, жени, дали носят някакво оръжие. Имаме готовност, ако вътрешният министър поиска съдействие”, заяви той и изрази надежда да се постигне една нормализация в отношенията в следващите дни, особено след предстоящите разговори между премиера Бойко Борисов и президента Реджеп Тайип Ердоган.

Първите мигранти до българската граница с Турция бяха забелязани около 17:00 ч. на изхода на град Одрин, пристигащи с автобуси, микробуси и таксита. Към 15 часа днес там имаше около 100 души, които се бяха събрали на паркинг и от там потегляха по черните пътеки.

Двайсетина души имаше и на 5 километра от граничния пункт Капитан Андреево, предава специалният пратеник на БГНЕС в региона.

На самата граница с Турция няма опити за преминаване нелегално, не се и забелязват никакви мигранти.

Голяма група – от няколко стотин души, се забелязва на 30 километра преди Одрин, пътувайки от Истанбул, в местността Хаскьой. В района има и жандармерия на турските сили на реда, които бяха въоръжени и с автомати.

На паркинга на изхода от Одрин мигрантите са докарвани с автобуси, микробуси или таксита. Повечето от тях са на видима възраст между 25 – 30 години, сред тях има жени и малки деца.

Турските медии масирано излъчват репортажи за „хиляди мигранти”, които искат да се доберат до Европа.

Националните телевизии непрекъснато повтарят изказването на турския президент Ердоган, който каза, че ще отвори границата и ще позволи на мигрантите да влязат в Европа.

Днес сред водещите новини е и погребението на 33-мата убити войници преди няколко дни край Идлиб.

В новинарските емисии подробно се съобщава за разговора на Ердоган с американския президент Тръмп, с германския канцлер Меркел, както и с премиера Бойко Борисов.

Министър-председателят Бойко Борисов ще проведе среща с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган на 2 март в Анкара. Във фокуса на разговора им ще бъдат обстановката в Сирия и ситуацията с мигрантите.

По време на работната вечеря в понеделник двамата лидери ще обсъдят действията, които ще допринесат за справянето с кризата в Сирия и спирането на мигрантския натиск в региона. Разговорът ще се проведе в контекста на българо-турските отношения, основани на принципите на добросъседство, равнопоставеност и взаимна изгода.

Срещата в Анкара между министър-председателя Бойко Борисов и президента Реджеп Тайип Ердоган е още едно потвърждение за интензивните връзки между двете страни, които освен съседи, са съюзници в НАТО и регионални партньори, заявяват от правителствената пресслужба.

За България Турция е важен партньор на ЕС за справяне с редица предизвикателства като миграционния натиск върху Европа, борбата срещу тероризма, енергийните доставки и енергийната сигурност, инфраструктурата, търговията, икономиката.

Обстановката в Сирия и ситуацията с мигрантите министър-председателят Бойко Борисов обсъди днес в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел. Българският премиер изтъкна, че само с общи усилия и дипломация може да се постигне стабилност и сигурност в региона, а това значи мир и просперитет за Европа.

В хода на разговора министър-председателят Борисов отбеляза пред канцлера Меркел, че Турция не трябва да бъде оставяна сама в подобна ситуация и спешно се налага да й бъде оказана подкрепа. „Необходимо е дълготрайно да решим проблема с миграцията“, подчерта премиерът Бойко Борисов.

По-рано в телефонен разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по същата тема, премиерът Борисов отбеляза, че в момента към България мигранският натиск не е сериозен и ситуацията по границата ни с Турция е спокойна.

В хода на разговора бе отбелязано, че водещ приоритет на ЕК е да даде увереност на Гърция и България, че имат пълната подкрепа от институцията. Изразена бе готовността Комисията да осигури допълнителна помощ на двете страни, включително чрез „Фронтекс“ за граничните зони.

Само с общи усилия и дипломация проблемът с миграцията може да бъде решен дългосрочно, отбеляза Бойко Борисов пред Урсула фон дер Лайен.

За ситуацията с бежанците и мигрантите, както на гръцко-турската граница в Еврос, така и на островите в североизточната част на Егейско море, днес гръцкият премиер Кириакос Мицотакис свиква среща на правителствения Съвет за националната сигурност.

Вчера Мицотакис проведе втори кръг телефонни разговори с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон Дер Лайен.

Според кабинета на гръцкия министър-председател, става дума за "начина, по който Фронтекс ще допринесе за защитата на гръцките граници, които са и външни граници на Европейския съюз".

Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс) обяви днес, че разполага подкрепления по гръцко-турската граница и е повишила нивото на тревога за всички граници с Турция, докато хиляди мигранти се събират на гръцката граница.

Държавните глави и правителствените ръководители на държавите-членки на ЕС в средата на март 2016 г. договориха с Турция съвместен план за борба с миграционната криза. Той предвижда предоставянето на финансова помощ на Анкара за приемане на бежанци, връщането в Турция на всички нелегални имигранти, пристигнали в Гърция от турска територия, и приемането от ЕС на легални сирийски мигранти от Турция.

Корените на днешните предизвикателства се крият в ситуацията в Сирия, където войната бушува от 2011 г. насам, с повече от 380 000 убити и милиони разселени. Ако Сирия не намери мир и стабилност, последиците ще се усетят в Гърция и останалата част от ЕС, независимо дали нейните лидери смятат това за справедливо или не. /БГНЕС