Германия може да удължи ползването на ядрена енергия

Атомните електроцентрали трябва да бъдат спрени до края на годината, но войната на Русия в Украйна и газовата криза може да принудят Берлин да преосмисли плановете си.

Правителството обмисля да разреши на оставащите атомни електроцентрали да работят по-дълго. В рамките на "стрес тест" ще се анализира дали запазването на работата на германските ядрени електроцентрали като Kernkraftwerk Isar в Есенбах може да повиши енергийната ефективност.

В понеделник германското правителство посочи потенциална промяна относно спирането на трите оставащи атомни електроцентрали в страната до края на годината, като заяви, че Берлин ще анализира дали оставянето на тези съоръжения да работят по-дълго може да помогне за повишаване на енергийната сигурност.

Говорител на Министерството на икономиката и опазването на климата заяви пред репортери в Берлин, че правителството е възложило на доставчиците на енергия да проведат стрес тест за електрическата мрежа на Германия, за да се определи дали доставките на електроенергия могат да бъдат гарантирани тази зима, дори ако има сериозни смущения, като например Русия да спре доставките си на газ, който отчасти се използва за производство на енергия в Германия. Този стрес тест ще бъде проведен при по-строги предположения в сравнение с предишния тест през пролетта, каза говорителят и добави, че той ще бъде "финализиран през следващите седмици".

От решаващо значение е, че заместник-говорителят на правителството също така потвърди, че резултатите от стрес теста биха могли да оправдаят удължаването на използването на атомните електроцентрали. "От самото начало въпросът за атомните електроцентрали не е идеологически за германското правителство, а чисто технически, който е бил обект на експертни оценки и сега ще бъде подложен на такива отново при по-строги обстоятелства", заяви правителственият говорител.

Постепенното спиране на последните три атомни електроцентрали в Германия е изключително чувствителен въпрос за управляващата коалиция: Зелените, които управляват заедно със социалдемократите на канцлера Олаф Шолц и либералната Свободна демократическа партия (СвДП), настояват за прекратяване на използването на ядрена енергия до края на тази година и до понеделник това беше официалната позиция на правителството.

СвДП обаче силно се застъпва за разширяване на използването на ядрената енергия в условията на настоящата криза, като твърди, че това ще намали необходимостта от използване на газови електроцентрали за производство на енергия и по този начин ще спомогне за ограничаване на общата зависимост на Германия от руския газ. Икономистите обаче оспорват този аргумент.

Отделно от това в понеделник канцлерът Шолц обвини и руския президент Владимир Путин, че използваизноса на енергия на страната си като оръжие, както и износа на украинско зърно, чието излизане от Черно море Москва в момента блокира.

"Москва не се притеснява да използва доставките на зърно и енергийните доставки като оръжие. Трябва да заемем твърда позиция срещу това", заяви Шолц на пресконференция в Берлин. /БГНЕС, "Политико"