"Кокаинови" акули във Флорида

Нямаше да е Седмицата на акулите без някои диви истории за акули, които си взаимодействат с хората, от хранителна лудост до ужасяващи разкази от първа ръка за атаки (които, за протокола, са рядкост.), съобщава "Live Science".


Тазгодишната Седмица на акулите, която се излъчва следващата седмица по Дискавъри, заема първото място, когато става дума за грабващи заглавия репортажи за подводните чудовища, този път със спекулации за „кокаинови акули“, поглъщащи огромни бали кокаин, които понякога се изхвърлят от течението на плажовете на Флорида.

Може да не е толкова пресилено, колкото звучи. Само през юни бреговата охрана е уловила над 6 000 кг. бял прах от Карибите и Атлантическия океан.

За да проучи възможността акулите да си помогнат сами, телевизионната личност и морски биолог Том Хирд се обедини с екологичния учен от Университета на Флорида Трейси Фанара за някои забавни, но донякъде съмнително звучащи експерименти.

Хирд и Фанара се заеха с работа, като пуснаха фалшиви опаковки с „кокаин“ — нито една акула не беше наранена при направата на този специален епизод по Дискавъри, за да видят дали акулите ще "се хванат на въдицата". Дори когато бяха поставени до лебеди-примамки, акулите плуваха право към опаковките.

„Нямаме представа какво кокаинът може да направи с акулата“, призна Хирд пред Live Science. „Така че не можем дори да кажем, че това е основа и да продължим оттук“, каза той.

След като напълниха още няколко топчета стръв с концентриран рибен прах - най-близката и най-безопасната алтернатива за хранене на акули с кокаин, за която можеха да се сетят - дуото заяви, че акулите са полудели и са започнали да действат нерационално.

Ще оставим читателите да решат дали това издържа на проверка. Но Хърд призовава публиката да обмисли по-широките последици от замърсяването на океана.

„По-дълбоката история тук е начинът, по който химикалите, фармацевтичните продукти и незаконните наркотици навлизат в нашите водни пътища – навлизат в нашите океани – и какъв ефект могат да имат след това върху тези деликатни океански екосистеми“, каза Хирд. /БГНЕС