Комитова: До дни издаваме виза за чисто нова сграда за детска болница

В рамките на дни може да издадем виза за проучване и проектиране на чисто нова сграда в рамките на терена в района на Медицинска академия за Национална детска болница. Сградата ще е висока 20 метра.

Това съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, предаде репортер на БГНЕС.

Комитова и колегата ѝ д-р Стойчо Кацаров проведоха среща с родителите и представителите на Националната гражданска инициатива "За истинска детска болница", които протестираха пред сградата на Министерския съвет.

Арх. Комитова обясни, че преди два дни в министерството е имало среща с всички заинтересовани участници по въпроса и благодарение на тази среща е научила доста факти по казуса.

„През 2004 г. възниква идеята за създаване на детска болница. Тогавашното Народно събрание е поискало експертни становища по въпроса. Тогавашното Министерство на здравеопазването е заявило, че недостроеният корупус, за който става дума, е негоден за използване“, обяви тя и добави, че в резултат на това становище през 2011 г. влиза в сила подробен устройствен план (ПУП) за цялата територия на Медицинска академия, съгласно който на мястото на недостроения корпус е предвидена чисто нова сграда за бъдещо строителство.

„Влизането на един подробен устройствен план в сила е равно на закон“, подчерта Комитова и добави, че всички, който имат инвестиционни намерения трябва да се съобразяват с влезлия в сила ПУП.

„През 2019 г. тогавашното Министерство на здравеопазването обявява обществена поръчка за детска болница, свързана с недостроения корпус. Има процедури, има обжалвания. През 2020 г. има договор с изпълнител, който трябва да изпълни тази поръчка. През 2021 г. при мен идват всички участници и ми съобщават, че от 6 месеца очакват от регионалното министерство да им съдейства да изготвят ПУП, в който старата сграда съществува като такава – недостроената сграда. В правния мир, по смисъла на Закона за устройство на територията и по смисъла на влезлия в сила ПУП през 2011 г., няма как в един действащ план изведнъж да се появи една стара сграда. Нямаме законова норма, с която да съдействаме по този начин да се случи този проект – реконструкция и дострояване на съществуващата сграда“, обясни служебният регионален министър.

Служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров каза, че те са наясно със случващото се и очакват да бъдат предприети съответните мерки от регионалното ведомство, тъй като то тях зависи съдбата на проекта.

„Здравното министерство гледа на нещата в големия им мащаб. В детското здравеопазване като цяло, за което изграждането и на най-хубавата детска болница, няма да реши останалите проблеми на педиатричната помощ. Наред с решението за изграждане на такава болница, ние ще предложим и вече сме предложили, допълнителни мерки, които да подобрят като цяло детското здравеопазване в страната“, заяви той.

Според него не всички деца ще могат да се лекуват в тази болница и увери, че съществуващите педиатрични отделения ще продължат да съществуват, дори и след изграждането на лечебното заведение.

„Ние полагаме усилия да се погрижим те също да бъдат в добро състояние, лекарите, които работят също да получат полагащото се възнаграждение, уважение и статус н системата на здравеопазването. Затова едно от първите неща, които предложих преди десетина дни, заедно с БЛС и НЗОК, че трябва да бъдат коригирани цените на медицинските дейности и те се съгласиха с това. Най-подценените дейности са тези на хората, които лекуват детски болести. Предстои да изменим включително и Наредбата за основния пакет „Медицински дейности“, така че имаме комплексен подход “, обяви той.

Министър Кацаров каза, че сегашната обществена поръчка е обявена преди година от здравното министерство.

„Обществената поръчка не е предвиждала блъскане на старата сграда. Предвиждала е реконструкция на старата сграда“, уточни той.

Петкана Бакалова от Гражданската инициатива „За истинска детска болница“ изрази задоволство от постигнатото по време на срещата и подчерта, че вече е ясно, че 40 годишното скеле със сигурност ще бъде разрушено, което слага и край на сегашната обществена поръчка.

Тя припомни, че исканията им са за прекратяване на порочната обществена поръчка, възлагане на анализ на нуждите на детското здравеопазване, възлагане на качествено техническо задание, провеждане на архитектурен конкурс.

„Всичко това, гарантирано чрез Обществен съвет, който да гарантира диалога с гражданите и който да върне доверието в институциите. Много добре знаем, че срокът на служебното правителство е твърде кратък, за да постигне всичко това, но това, за което настояваме да се свърши в рамките на мандата на служебното правителство, е прекратяване на обществената поръчка и на порочния договор с изпълнителя“, добави още тя.

От думите на говорителя на кабинета Антон Кутев стана ясно, че независимо от рокадите в „Автомагистрали“, дружеството няма да спре да работи и да се разплаща с изпълнители.

„Аз видях, че има управление, което по моята оценка, не е достатъчно добро. Дали е законно или не е друг въпрос. Но че управлението е довело до едни авансови плащания от милиарди е очевидно. А това, че държавата връща обратно същия управител, който го е направил е проблем на държавата и на правосъдието, но ще намерим начин да го решим“, заяви той.

Попитан дали ще имат време, за да проведат конкурс, Кутев каза, че каквото могат, ще го направят. /БГНЕС