Лозен на протест: Миризмата от “Насекомо” не се търпи, въздухът е отвратителен

“Гражданите на село Лозен искаме качеството на живот да не се променя, да имаме екологично село, хубав живот за нашите роднини. Има миризми, които в момента се установяват от РИОСВ в завод "Насекомо”, но той е печално известен с отделянето на непоносими миризми, които трудно могат да се спрат. От Елин Пелин беше същата миризма, тук я усещаме същата, има много сигнали, както писмени, устни, по телефона”, това заяви за БГНЕС кметът на село Лозен Георги Младенов.


Кметът поясни, че всичко зависи накъде духа вятъра. “Ако духа към селото, това е засега като лошо, но като се застрои тук теренът за построяване в непосредствена близост до “Насекомо” ще стане страшно”, каза още кметът на село Лозен. “Ние подкрепяме тяхното производство, но не трябва да уврежда качеството на живот на гражданите”, поясни Георги Младенов. В момента се провежда инспекция на РИОСВ в “Насекомо”, за да се установи дали има нарушение на околната среда. Кметът на село Лозен коментира, че не очаква да има резултати от инспекцията. “Бил съм на такива инспекции, единствено на мен и на моята секретарка тук ѝ миришеше”, сподели Младенов. “Така беше и в Елин Пелин, не съм само аз сега в горния край на село Лозен чак се усеща, почти съм сигурен и, че не са заработили с пълни обороти. Тук сградата е 10 пъти по-голяма отколкото в Елин Пелин, така че тук ще стане страшно”, подчерта кметът на селото.

Елена Лазарова, инвеститорът, който строи културен център срещу “Насекомо”, поясни, че миризмата от завода би навредила много на културния център. “Нашият проект включва кръжоци, ателиета, уроци по изкуство за деца, предполагам става ясно, че такова нещо в тази тежка миризма не може да се развие”, каза Елена Лазарова. Тя обясни, че е провела няколко срещи с ръководството на “Насекомо”. Те смятат, че искаме да навредим на техния бизнес, това не е така. Миризмата от завода им в Елин Пелин е абсолютно същата. Искаме да минат през ОВОС, защото ние за друг компетентен орган не сме чули, въпросът е някой да понесе отговорност”, изиска инвеститорът на културния център.

Любомир Стойчев, живееш в непосредствена близост до “Насекомо” също се оплака от силната миризма. “Мирише на мърша. Мислехме, че има умряло животно, най-вероятно идва оттук, няма откъде другаде. Миризмата е почти всеки ден от сутринта 07:00 до към 08:00, по обяд и следобяд”, сподели живущият в непосредствена близост до завода.

Росен Кирилов, техническият ръководител на културния център срещу “Насекомо”, обясни, че са започнали работа от 10-ти август. “Установихме, че когато вятърът смени посоката и е от Насекомо към нас е нещо страшно откъм миризма. Миналата седмица няма да забравя, петък беше, бях на нашия портал и щях да повърна. Толкова ужасно беше и погледнах на съседната сграда ветропоказателя и вятърът духаше точно към нас. Имам оплаквания и от работниците”, подчерта Росен Кирилов.

Емил Станчев, управител на фирма “Полимери Инжект”, която се намира на около 300 метра от завода, заяви за БГНЕС, че преди около месец и половина е започнала миризмата. “Дълго време търсихме умрели животни, защото миризмата е на мърша. Последствие разбрахме, че тихомълком колегите са почнали производство, нямаме нищо против, но е нещо страшно. Имаме проблеми с работниците, колегите не харесват средата. Миризмата не е шега. Ние сме тук, защото средата е отвратителна”, каза Емил Станчев. Това, че Елин Пелин ги изгониха не е поради някаква друга причина, това е единствената причина, въздухът е ужасен. Протестите ще продължат от нас, от жителите на село Лозен, както и от инвеститорите на културния център”, подчерта Станчев.

От завода “Насекомо” отказаха да застанат пред нашата камера, но очакваме да получим писмено тяхната позиция относно недоволството.

БГНЕС припомня, че жители на село Лозен излязоха на няколко поредни протеста срещу завода за отглеждане на мухи и ларви на територията на селото заради силната миризма и притеснения относно качеството на въздуха в селото. “В Елин Пелин са отровили с ужасната миризма всичко. Страх ни е, че това ще се повтори тук“, каза Пламен Цеков от сдружение „Развитие за Лозен“.

През октомври 2021 г. в Лозен разбрахме, че "Насекомо" се канят да се нанесат в селото, в бившата фабрика и склад за мебели ОРТ, като са заобиколили всички процедури, включително и по ОВОС и обществено обсъждане, чрез искане за преустройство. Вече знаехме за многобройните протести и оплаквания на хората от Елин Пелин, срещу производството на "Насекомо", което разнася зловонна миризма на мърша из целия град. Забележете - интензивно отглеждане на хиляди тонове животни и животински продукти (насекоми и ларви) без ОВОС и без запознаване на засегнатото население.

Възмутена обществеността реагира остро. Започнаха протести. Тогавашният министър на МОСВ - Асен Личев, вземайки предвид големия обществен интерес, и предвид констатациите на Омбудсмана след стотици сигнали до него, и на Инспектората на МОСВ, след десетки сигнали и до него, за редица нарушения в процедурата на Насекомо, възобновява процедурата по ОВОС и обществено обсъждане. Насекомо предвиждайки неблагоприятен резултат от процедурата по ОВОС, подават жалба във ВАС, срещу МОСВ. В същото време започва институционален натиск върху отделни хора, които са активни в протестите срещу Насекомо. Внезапни проверки от ЦУ на НАП на бизнесите им, жалби срещу огради и постройки в имотите на активистите. Започва дело на Насекомо срещу зам. кмета на Елин Пелин с обвинение, че в изказване е назовал като миришещо производството на Насекомо.

Бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви, че производството на “Насекомо” е иновативно и полезно и дори с молба до ВАС изтегля процедурата по ОВОС на фабриката , без мотиви. По този начин, той практически отваря пътя на "Насекомо" и лишава общността от правото им на участие в решенията касаещи околната среда и качеството на живот. Сандов се аргументира с 3 проверки на РИОСВ в Елин Пелин, извършвани през годините назад, всичките от които извършени по много съмнителен начин, без технически средства за измерване на миризми. Въпреки неговата констатация, жителите на селата Лозен и Елин Пелин останаха твърдо против дейността на “Насекомо” върху територията на селото. /БГНЕС