Митрополит Николай ще отслужи богослужение в чест на Богородица в Червената църква

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи вечерното богослужение с молебен канон към Света Богородица в Червената църква в Перущица.

Червената църква край Перущица

Според църковния устав по време на Богородичния пост, от 1 до 14 август, всяка вечер в храмовете се отслужва молебно последование, в което се изпросва молитвеното застъпничество и закрила на Света Богородица.

Богослужението на 11 август ще се извърши под открито небе в една от най-емблематичните ранносредновековни базилики от V век, носеща името на Божията Майка, пред чудотворната икона на св. Богородица „Златна ябълка“.

На по-малко от един километър от Перущица се намира уникалната Червена църква или руините на "Червената черква", както е наричана от местното население.

"Червената църква" има забележителна архитектура, строителни особености и се определя, заедно с още три подобни християнски постройки - църквата на Богородица, издигната около 400 г. в Атина, тази в Охрид от IV век и подобна в Лин, Албания от VI век, като едно от оригиналните произведения на балканска строителна школа предшественици издигането на храмови постройки като църквите "Св.Сергий и Вакх" и Св. София в Константинопол през "Златния век" на източната римска империя при император Юстиниян I през първата половина на VI век.

В своя най-пълен архитектурен вариант в този от V-VI век червената църква е постройка, увенчана с купол издигнат върху централната част и с полукръгли ниши към четирите посоки на света. Стените са били облицовани с мраморни плочи до два метра височина от пода, който също имал настилка от мрамор. През втория период на строителство сградата се отличава с две предверия. През третия период около X - XI век се възстановява само централната част на сградата. Сградата е изписана със стенопис, която е един от забележителните паметности на раннохристиянската храмова живопис на Балканите.

Близостта на водоизточници и добрите условия за живот на мястото, където е издигната червената църква определят населването на този терен от IV хилядолетие преди новата история.

Първата християнска култова сграда, построена на това място е мартирий. В нея се съхраняват мощи на мъченици от Тракия, загинали за тържеството на вярата по време на гоненията на християни в Римската империя в края на III и началото на IV век. /БГНЕС