Вучич: Сърбия ще промени външната си политика след решението на Съвета на Европа за Косово

Във външната политика на Сърбия ще бъдат направени дълбоки и фундаментални промени, след като Съветът на Европа гласува за членството на Косово, заяви президентът Александър Вучич, цитиран от Анадолската агенция.

Думите на Вучич бяха направени, след като Комитетът на министрите на Съвета на Европа одобри молбата на Косово за членство в Съвета и я препрати на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).

"Ще работим по него с елементите на грижа за двустранните отношения във външната политика, като не излизаме извън границите на реципрочността. Ако някой не уважава нашата териториална цялост, защо ние да уважаваме неговата?", заяви Вучич. "Защо трябва да защитаваме нечия териториална цялост на всяка цена, ако тя е против нашата? Това не са тектонични, а дълбоки и съществени промени в политиката и отговорното отношение към нашата страна."

Вучич благодари на Унгария, Испания, кипърската гръцка администрация на Южен Кипър, Румъния, Азербайджан и Грузия, че не са гласували за Косово.

''Хората, които подкрепиха публичното международно право и Устава на ООН - не трябва да забравяме какво направиха за нас и винаги трябва да знаем, че тези страни са преди всички останали", каза той.

Министърът на външните работи Ивица Дачич заяви, че Сърбия ще промени отношението си към страните, които се въздържаха при гласуването.

"Всичко това ще се отрази на нашето отношение в бъдеще. Черна гора, например, може да се въздържи и да прояви известно уважение към нашите проблеми. Черна гора подкрепи кандидатурата на Косово. Те ще се нуждаят от нашия глас, но вече не трябва да очакват положителен подход от наша страна'', каза Дачич.

В понеделник Дачич определи одобрението на кандидатурата като позор.

Той заяви, че процесът ще навреди и на преговорите в рамките на диалога между Белград и Прищина за нормализиране на отношенията.

"Това решение определено хвърля сянка върху Хартата на Съвета на Европа, защото за първи път се подава молба за страна, която не е държава и не е призната от ООН", заяви Дачич.

Говорителят на Европейската комисия Петер Стано заяви, че институциите на блока са отбелязали, че Сърбия е гласувала против приемането на молбата на Косово за членство в Съвета на Европа.

В понеделник Косово обяви, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа е одобрил молбата му за членство и я е препратил на ПАСЕ.

Испания, Сърбия, Румъния, Грузия, кипърската гръцка администрация на Южен Кипър, Унгария и Азербайджан гласуваха против молбата.

Гърция, Словакия, Молдова, Украйна и Босна и Херцеговина се въздържаха от гласуване, а Германия, Андора, Албания, Австрия, Белгия, Обединеното кралство, България, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Хърватия, Холандия, Исландия, Ирландия, Италия, Швеция, Швейцария, Черна гора, Северна Македония, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Малта, Монако, Норвегия, Полша, Португалия, Сан Марино, Словения и Турция подкрепиха кандидатурата./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон