„Виенските балове се провеждат с благотворителни каузи, с които през годините се подпомагат здравни институции, фондации и деца в неравностойно положение. Тази година Виенският бал, който ще се проведе на 23 март, има за цел да подпомогне детското здравеопазване“. Това заяви в интервю за БГНЕС Николай Талев, председател на сдружение „Виенски клуб“, който организира и баловете.
„1814 г. на танцуващия конгрес във Виена за пръв път започват да се случват виенските балове. През 1869 г., баловете започват да се организират във Виенската опера, където започват да добиват тази пищност, красота, която всички ние виждаме и която бихме описали като истинското изкуство, към което се стремим“, обясни Талев.
Той припомни, че "Виенският клуб "в България се е създал през 1995 г. и едва след това започва провеждането на Виенския бал в страната ни. „От тогава вече за 23-ти път ще проведем Виенски бал, всяка година го правим с изключение на годините на Ковид. Скоро ще честваме 25-годишнината си, за която се готвим и сме убедени, че това, което сме заложили в традициите и във времето ще бъде оценено от хората, за които го подготвяме“, заяви директорът на Виенския клуб.
Николай Талев подчерта, че всички хора, които имат желание да се потопят в атмосферата на валса, на класическите танци, могат да се включат в провеждането на Виенски бал. „Такива балове се провеждат не само в България, а в още 35 държави и това, че получаваме високите оценки на гражданите ни кара да бъдем изключително горди, да бъдем още по-стриктни в изпълнението на всеки един детайл“, увери Талев.
Той разказа, че дебютантите в момента са учениците от езиковите гимназии. „Навремето ние се обръщахме към езиковите гимназии - английска, немска, френска и им давахме възможност те да излъчат свои представители. Сега сме стигнали до такова качество, че да правим кастинги за дебютанти“, обясни Николай Талев, след което уточни, че от кастингите ще бъдат избрани 24-те души, които ще имат шанса да танцуват на Виенския бал, 12 момичета и 12 момчета. „Това се извършва в едно от нашите балетни студия, които ние използваме, с ръководител г-жа Ваня Рошкова, на която сме изключително благодарни за отговорният начин, по който подхожда към това да излъчи най-добрите, за да можем да се доближим до това ниво, за което говорим“, обясни директорът на сдружение „Виенски клуб“.
Николай Талев припомни и, че баловете им са с благотворителна кауза. „Ние сме подпомагали различни институции, здравни заведения, домове за деца с нужди и различни фондации“, отбеляза Талев и уточни, че през миналата година са подпомогнали децата на загинали полицаи и фондация „Конкордия“, която е за деца в неравностойно положение. „Събраните средства бяха много затова и имахме възможността да подпомогнем две инициативи“, отбеляза директорът на сдружението.
Той обяви, че тази година целта им е свързана със сдружение „Педиатри за бъдеще“. То си поставя целта издигане на детското здравеопазване на изключително високо ниво. „На нас много ни се иска час по-скоро Националната педиатрична болница да бъде построена, с огромна готовност сме да започнем и да насочим нашите благотворителни дейности в тази посока, дори сме водили такива разговори вече, за да можем да сме сигурни, че това ще се случи и да насочим нашите средства. Тази година целта е пряко насочена към бъдещето на детската педиатрия, надяваме се най-после за Националната детска болница“, коментира Николай Талев.
Той разказа за историята, която стои зад "Виенския клуб". „Клубът е създаден през 1995 г. Една от целите, които първоначално е поставена, е пропагандирането на културните дейности между Виена и София. В сдружението членуват едни от известните хора в областта на изкуството, културата, преподавателската дейност в музикалните училища. Един от първите председатели на Виенския клуб е вече покойният проф. Александър Йосифов, който остави много траен отпечатък върху цялостната работа на клуба. Тя до такава степен се разви, че в момента сме особено високо ценени и получаваме благодарствени писма от всички институции, с които работим през последните години“, обясни Талев. Той благодари и на хората, които работят в клуба. „Трябва да кажа, че хората във Виенския клуб работят абсолютно безвъзмездно, това е един труд, който си заслужава в името на всички каузи, за които ние в момента работим и за които отделяме средства от провеждането на Виенските балове“, подчерта директорът.
Той каза и няколко думи за почетния председател на "Виенския клуб" Мария Нейкова. „До ден-днешен нейната неуморна работа дава тези резултати, които се виждат“, отбеляза Николай Талев. Работата по новия бал започва от октомври, макар че според него тя стартира още с приключването на Виенския бал. „Още на следващия ден ние заявяваме залата, за да може да сме сигурни, че тази зала ще бъде налична, тъй като за нас това е изборът, възможно най-доброто, което може да се направи, за да можем да проведем бала по този начин, по който защитаваме в най-добра степен наименованието „Виенски бал“, добави директорът на Виенския клуб и продължи: „Убеден съм, че Виенският бал ще бъде още дълго жив сред нас, и нашите внуци и правнуци ще могат да му се радват още дълго“, добави Николай Талев. /БГНЕС