Нови опасения за връзка между микропластмасите и сърдечните заболявания

Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт.

Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на Американския колеж по кардиология, по-високата експозиция на тези микропластмаси, които могат да бъдат неволно консумирани или вдишани, е свързана с повишено разпространение на хронични незаразни болести.

Изследователите заявиха, че новите констатации допълват малкия, но все по-нарастващ брой доказателства, че замърсяването с микропластмаси представлява нова заплаха за здравето. По отношение на връзката му с риска от инсулт например концентрацията на микропластмаса е сравнима с фактори като раса на малцинствата и липса на здравна осигуровка, сочат резултатите.

„Това проучване предоставя първоначални доказателства, че излагането на микропластмаса оказва влияние върху сърдечносъдовото здраве, особено върху хронични, незаразни състояния като високо кръвно налягане, диабет и инсулт“, казва Сай Рахул Понана, изследовател на данни в Case Western Reserve School of Medicine в Охайо и водещ автор на проучването.

„Когато включихме 154 различни социално-икономически и екологични характеристики в нашия анализ, не очаквахме микропластмасата да се класира в топ 10 за прогнозиране на разпространението на хронични незаразни болести.“

Микропластмасата - определяна като фрагменти от пластмаса с диаметър между 1 нанометър и 5 милиметра - се отделя при разпадането на по-големи парчета пластмаса. Те идват от много различни източници, като например опаковки на храни и напитки, потребителски продукти и строителни материали. Хората могат да бъдат изложени на микропластмаса във водата, която пият, в храната, която ядат, и във въздуха, който дишат.

Проучването изследва връзките между концентрацията на микропластмаса във водните басейни и разпространението на различни здравословни състояния в общностите по източното, западното и крайбрежието на Мексиканския залив, както и по някои езерни брегове в Съединените щати в периода 2015-2019 г.

Макар че във вътрешните райони също има замърсяване с микропластмаса, изследователите са се съсредоточили върху езерата и крайбрежията, тъй като концентрацията на микропластмаса е по-добре документирана в тези райони.

Изследователите оценяват нивата на високо кръвно налягане, диабет, инсулт и рак в същите преброителни райони през 2019 г., като използват данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ. Те също така използваха модел за машинно обучение, за да прогнозират разпространението на тези състояния въз основа на моделите в данните и да сравнят наблюдаваните асоциации с концентрацията на микропластмаса с връзките с 154 други социални и екологични фактори, като например средния доход на домакинствата, нивото на заетост и замърсяването на въздуха с прахови частици в същите райони.

Резултатите показаха, че концентрацията на микропластмаса е положително свързана с високото кръвно налягане, диабета и инсулта, докато ракът не е последователно свързан със замърсяването с микропластмаса. Резултатите също така предполагат зависимост от дозата, при която по-високите концентрации на замърсяване с микропластмаси са свързани с по-висока честота на заболяванията.

Въпреки това изследователите заявиха, че доказателствата за връзка не означават непременно, че микропластмасата причинява тези здравословни проблеми. Необходими са допълнителни проучвания, за да се определи дали има причинно-следствена връзка или това замърсяване се появява заедно с друг фактор, който води до здравословни проблеми, казаха те.

„Необходими са и допълнителни изследвания, за да се определи количеството на излагане или продължителността на времето, което може да е необходимо, за да се отрази излагането на микропластмаси върху здравето, ако съществува причинно-следствена връзка“, според Понана.

„Независимо от това, въз основа на наличните данни, е разумно да се смята, че микропластмасата може да играе някаква роля за здравето и трябва да предприемем мерки за намаляване на излагане“, добави той.

Въпреки че не е възможно напълно да се избегне поглъщането или вдишването на микропластмаса, когато тя присъства в околната среда, като се има предвид колко вездесъща и миниатюрна е тя, изследователите заявиха, че най-добрият начин да се сведе до минимум излагането на микропластмаса е да се ограничи количеството на произвежданата и използваната пластмаса и да се осигури правилното ѝ изхвърляне.

„Околната среда играе много важна роля за нашето здраве, особено за здравето на сърдечносъдовата система. В резултат на това да се грижим за околната среда означава да се грижим за себе си“, каза Понана.

В отделно проучване, представено на ACC.25, изследователи от друга група са направили преглед на научната литература и са установили, че проучванията показват силна връзка между микропластмасите в плаките в сърдечните артерии и риска от неблагоприятни сърдечносъдови проблеми, което предполага, че наличието на микропластмаси може да играе роля за появата или изострянето на сериозни сърдечни проблеми. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон