Познанията на математици допринасят за медалите на американските плувци в Париж

Кен Оно е математик от Университета на Вирджиния в Шарлотсвил.

Няколко от атлетите в отбора на САЩ подобриха значително успехите си през последните години и някои от тези подобрения се дължат на Кен Оно, математик от Университета на Вирджиния в Шарлотсвил.

Работейки от години със студенти от университетския отбор по плуване, Оно е разработил техники за наблюдение на фините движения на тялото в басейна. След това той и неговият сътрудник Джери Лу, който работи в Спортната лаборатория към Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж, създават 3D модели на спортистите и предлагат малки промени, които могат да спестят ценни части от секундата при всяко плуване.

"Помагаме им да плуват малко по-ефективно с прецизно обучение - използваме прикачени технологии, за да оптимизираме индивида за събитията, които е избрал. Набелязваме цели с възможности, които могат да подобрят представянето им и които са доказани научно", каза Оно.

‚За тези Олимпийски игри Джери Лу и аз сме външни консултанти - официално сме "приятели и семейство", а не треньорски екип. Броят на треньорите, които Олимпийският комитет разрешава, е доста ограничен. Няма да забогатеем от това - не искам да ми се плаща. Това е възможност да обясня и подчертая по много кристално ясен начин ролята, която науката играе във всичко, което е човешко и което можем да наблюдаваме. Но със сигурност има и привилегии: канят ни на събитията на олимпийския отбор на САЩ! Това, което правим, е много малка част, но е вълнуващо да видиш как научните постижения спомагат за завоюването на медали“, добави математикът.

Според Оно "след 10 или 20 години бруст, бътерфлай, свободен стил и гръб ще изглеждат за обикновения наблюдател така, както изглеждат днес, но плувците ще продължат да дават все по-добри времена". I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон