Швейцария изхвърли еврошампиона Италия и е на четвъртфинал

Швейцария се превърна в първия четвъртфиналист на Евро 2024, след като надигра и победи действащия еврошампион Италия с 2:0 в откриващия осминафинален сблъсък от надпреварата.

На "Олимпиящадион" в Берлин "кръстоносците" показаха, че са по-силният отбор в момента и заслужено надиграха защитаващия титлата си тим на Италия. От първата минута играчите на Мурат Якин контролираха събитията и бяха по-активни в атака. Първата голяма възможност се откри пред Бреел Емболо в 24-та минута, когато централният нападател на Швейцария бе изведен сам срещу Джанлуиджи Донарума, но бе надигран от италианския страж, който отрази удара му по страхотен начин.

Логичното се случи в 37-та минута, когато прецизно разиграване на Швейцария намери Ремо Фройлер непокрит в наказателното поле и халфът преодоля Донарума с удар от воле. Точно преди почивката швейцарците бяха близо до втори гол, но Донарума отби в гредата удара на Фабиан Ридер от фал.

"Кръстоносците' започнаха вихрено втората част и само няколко секунди след старта покачиха на 2:0. Рубен Варгас получи топката на границата на наказателното поле и с прецизен изстрел не остави шансове на Донарума.

До края италианците се опитаха да се върнат в мача, но нямаха сили и класа, за да затруднят сериозно Ян Сомер. Най-големият шанс за Скуадра Адзура дойде след неразчетена намеса на швейцарския бранител Михел Абишер, който прати топката в гредата.

В крайна сметка Швейцария спечели с 2:0 и се класира за четвъртфиналите, където ще срещне Англия и Словакия. | БГНЕС