Британският премиер Киър Стармър покани повече от дузина европейски лидери и лидери на ЕС на среща на високо равнище на 2 март. Темата на разговорите ще бъде укрепването на позициите на Украйна, предаде АФП. .
Преди основната среща на върха Стармър ще председателства сутрешен разговор с балтийските държави, преди да приеме украинския президент Володимир Зеленски на Даунинг стрийт, за да обсъди войната с Русия.
„Премиерът ще използва срещата на върха, за да даде тласък на европейските действия по отношение на Украйна - като даде знак за колективната ни непоколебима подкрепа за осигуряването на справедлив и траен мир и трайно споразумение, което да гарантира бъдещия суверенитет и сигурност на Украйна“, заявиха от кабинета на министър-председателя.
На срещата на върха в Лондон са поканени лидери от цяла континентална Европа, включително Франция, Германия, Дания и Италия, както и от Турция, НАТО и Европейския съюз.
След разговорите си на 27 февруари с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом, Стармър е поканил на срещата на върха и лидерите на Нидерландия, Норвегия, Полша, Испания, Финландия, Швеция, Чешката република и Румъния.
На срещата ще присъстват и ръководителят на НАТО Марк Рюте, както и ръководителите на ЕС Урсула Дон дер Лайен и Антонио Коста.
Британският премиер ще проведе разговори на четири очи на Даунинг стрийт с италианския си колега Джорджа Мелони преди началото на срещата на върха.
От офиса му заявиха, че срещата ще се основава на разговорите в Париж, чийто домакин по-рано този месец беше френският президент Еманюел Макрон, и ще се съсредоточи върху „укрепването на позициите на Украйна в момента - включително продължаваща военна подкрепа и засилен икономически натиск върху Русия“.
Срещата ще подчертае отново необходимостта от „силно трайно споразумение, което да осигури траен мир“, и ще обсъди „следващите стъпки по планирането на силни гаранции за сигурност“.
Стармър настоявайки, че Украйна трябва да бъде част от всякакви преговори за прекратяване на тригодишната война с Русия, ще признае също така „необходимостта Европа да изиграе своята роля в областта на отбраната и да се активизира за доброто на колективната сигурност“. | БГНЕС