Президентът Доналд Тръмп заяви, че митата, които планира да наложи през следващите дни, ще обхванат „всички страни“, а не само тези с най-голям търговски дисбаланс със САЩ.
Тръмп обеща „Ден на освобождението“ на 2 април, когато ще разкрие реципрочни налози, за да се справи с търговските практики, които правителството му смята за несправедливи, предаде АФП.
„Ще започнете с всички държави, така че нека видим какво ще се случи“, каза Тръмп на борда на Еър форс 1, като разсея надеждите, че може да намали някои от заплашените мита или че те ще бъдат насочени към избрана група с постоянни търговски дисбаланси.
„Не съм чувал слухове за 15 държави, 10 или 15“, каза той на въпрос кои държави ще бъдат засегнати.
„По същество това са всички държави, за които говорим. Говорихме за всички държави, а не за отрязване“, каза той, без да дава подробности.
Очакваше се предстоящият тарифен залп на Тръмп да бъде насочен към 15% от партньорите, които имат постоянни търговски дисбаланси със САЩ - група, която министърът на финансите Скот Бесент нарече „мръсните 15“.
Но въпреки разширяването на целта, президентът настоя, че неговите мита ще бъдат „по-щедри“ от тези, наложени на САЩ.
„Тарифите ще бъдат много по-щедри, отколкото тези държави са били към нас, което означава, че ще бъдат по-благосклонни, отколкото тези държави са били към Съединените американски щати през десетилетията“, каза той.
„Те ни ограбиха така, както никоя държава не е била ограбвана в историята, а ние ще бъдем много по-мили, отколкото те бяха към нас. Но въпреки това това са значителни пари за страната“, добави Тръмп.
Тръмп вече наложи мита върху вноса на стомана и алуминий и допълнителни налози върху вноса от Китай.
Тарифите върху вноса на автомобили също трябва да влязат в сила на 3 април.
Главният търговски съветник на Тръмп Питър Наваро заяви, че данъкът върху вноса на автомобили може да събере 100 млрд. долара годишно.
„А освен това другите мита ще съберат около 600 млрд. долара годишно, около 6 трилиона долара за 10-годишен период“, посочи Наваро пред Фокс Нюз.
Плановете на Тръмп да разгърне широк спектър от реципрочни мита рискуват да предизвикат глобална търговска война, като други държави вече се заканиха да предприемат ответни мерки, а икономисти предупреждават, че мащабните стъпки рискуват да подтикнат инфлацията и да предизвикат икономически спад.
Тръмп защити налозите като начин за повишаване на държавните приходи и съживяване на американската промишленост. | БГНЕС