Южна Африка призова за прекратяване на войната в Украйна след посещението на Зеленски

Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Южна Африка подчерта промяната в позицията на Претория по отношение на руската инвазия, която първоначално отказа да осъди, предаде АФП.

Първото посещение на Зеленски в Африка се състоя само няколко седмици след като Южна Африка се присъедини за първи път към резолюция на Общото събрание на ООН, критикуваща Русия за войната.

Във февруарската резолюция ООН „потвърди ангажимента си към суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Украйна срещу пълномащабното нахлуване в Украйна от страна на Руската федерация“.

След срещата със Зеленски на 24 април президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса призова за „безусловно прекратяване на огъня“ във войната.

Зеленски съкрати пътуването си след срещата, за да се върне в Киев, след като той беше засегнат от смъртоносен удар.

Рамафоса заяви, че Южна Африка е „готова да продължи да подкрепя всички надеждни, както и приобщаващи многостранни усилия за постигане на справедлив и устойчив всеобхватен мир“.

Близките връзки на Претория с Кремъл - създадени с подкрепата му в борбата срещу предишния режим на апартейд - повдигат въпроси в страната и чужбина, като се правят опити за оказване на натиск върху нея да се откаже от позицията си на необвързана страна.

Отношенията дори подхраниха твърденията на бивш посланик на САЩ, че руски кораб, акостирал в Кейптаун през 2022 г., е бил снабден с оръжия, предназначени за конфликта.

„Южна Африка и преди е била критикувана за това, че е заемала доста двусмислена позиция при определянето на конфликта“, заяви изследователят от Института за изследвания в областта на сигурността Приял Сингх.

„И мисля, че резолюцията на ООН по същество изясни това: Южна Африка призна, че трябва да заеме много по-малко двусмислена роля и да се ангажира решително с всички страни“, каза той.

Говорителят на Рамафоса заяви миналия месец, че посещението на Зеленски не означава промяна в политиката, а по-скоро „продължаване на усилията ни да се опитаме да постигнем мирно решение“.

И приобщаващото отношение на Претория не е за сметка на връзките ѝ с Москва, като през октомври Рамафоса нарече Москва „съюзник и ценен приятел“.

Претория иска да вярва, че може да работи и с двете страни в конфликта и да улесни всеобхватния мирен процес, може би опирайки се на собствения си сравнително гладък преход от управлението на бялото малцинство през 1994 г. след десетилетия на въоръжена борба.

„Преговорите, които сложиха край на кошмара на апартейда, се проведоха без никакви условия“, каза още Рамафоса, който преди 2 години оглави делегация от африкански държавни глави в Москва и Киев, за да подтикне двете страни към преговори.

Безусловното прекратяване на огъня в руско-украинския конфликт би било „мярка за укрепване на доверието, която трябва да бъде ключов елемент в преговорния процес“, добави той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон