Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен започва нова обиколка из страните от Западните Балкани, предаде БГНЕС.
Първата ѝ дестинация е македонската столица Скопие на 24 октомври, потвърди Делегацията на ЕС в страната.
Визитата на Фон дер Лайен идва след решението на Брюксел да отдели Албания от Северна Македония по пътя към членство в ЕС. На 15 октомври Албания трябва да проведе втората междуправителствена конференция, след което да отвори първия преговорен клъстер. За Скопие процесът е в застой поради неизпълнение на Преговорната рамка с ЕС, включително общоевропейското условие за промяна на конституцията и вписване на българите.
БГНЕС припомня, че на 9 октомври македонският министър на правосъдието Игор Филков се срещна с посланика на ЕС Михалис Рокас.
Посланик Рокас подчерта, че "разширяването на ЕС е на първо място в дневния ред", а "върховенството на закона е най-важното в контекста на европейската интеграция". | БГНЕС