Световната икономика очаква с тревога митата на Тръмп

Несигурността вече разтърси пазарите.

Световната икономика изпитва тревога преди "Деня на освобождението", обявен от президента на САЩ Доналд Тръмп, в който той ще въведе мита срещу множество държави, рискувайки да предизвика глобални сътресения, за да коригира несправедливите според него търговски дисбаланси.

От встъпването си в длъжност през януари Тръмп, който използва безпрецедентно президентските си правомощия, трябва да обяви в сряда, 2 април, какви точно мита ще бъдат наложени и дали те ще бъдат насочени към цели сектори.

Несигурността вече разтърси пазарите, като технологичният индекс Nasdaq Composite се понижи с повече от 2,0 % в Ню Йорк.

Тръмп настоява, че са необходими реципрочни мита, защото най-голямата световна икономика е "ограбена от всяка страна в света". Критиците обаче предупреждават, че стратегията крие риск от глобална търговска война, която да предизвика верижна реакция на ответни мерки от страна на големи търговски партньори като Китай, Канада и Европейския съюз.

Тревогата на пазарите се засили, след като през уикенда Тръмп заяви, че неговите мита ще обхванат "всички страни".

Вестник „Уолстрийт джърнъл“ съобщи в неделя, че съветниците на Тръмп обмислят налагането на глобални мита в размер до 20%, които да засегнат почти всички търговски партньори на САЩ. Тръмп запази неяснотата, като заяви, че митата му ще бъдат "много по-благодатни" от тези, които вече са наложени на американски продукти.

„Икономическа болка“

Фиксирането на Тръмп върху митата вече разпалва страховете на САЩ от рецесия. Анализаторите на Goldman Sachs повишиха вероятността за 12-месечна рецесия от 20% на 35%.

Това отразява „по-ниската прогноза за растежа, спадащото доверие и изявленията на представители на Белия дом, показващи готовност за понасяне на икономическа болка“. Goldman Sachs също така повиши прогнозата си за базисната инфлация в края на 2025 г.

Китай и Канада вече наложиха контрамита върху американските стоки, а ЕС представи свои собствени мерки, които трябва да започнат да действат в средата на април. Още контрамерки може да бъдат предприети след 2 април.

Райън Суифт от Oxford Economics посочи, че "трябва да се очаква неочакваното", предвиждайки, че Тръмп ще "вземе на прицел някои от най-големите нарушители".

Това, което в крайна сметка има значение, е колко широкообхватни са митата на Тръмп и дали инструментът е просто тактика за преговори или част от промяна на системата.

Освен реципрочните мита за държавите, Тръмп би могъл да разкрие и допълнителни секторни облагания за стоки като фармацевтични продукти и полупроводници.

По-рано той обяви мита върху автомобилите, които ще влязат в сила в четвъртък, 3 април.

Очакванията на икономистите са, че предстоящият залп може да бъде насочен към 15% от партньорите, които имат трайни търговски дисбаланси със САЩ - група, която американският финансов министър Скот Бесент нарече "мръсните 15".

Съединените щати имат най-голям дефицит на стоки със страни партньори, сред които Китай, ЕС, Мексико, Виетнам, Тайван, Япония, Южна Корея, Канада и Индия.

„Екзистенциален момент“

Американските търговски партньори побързаха да намалят до минимум излагането си на риск, като сведенията сочат, че Индия може да намали някои мита.

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард изрази мнение, че Европа трябва да се стреми към икономическа независимост, като заяви пред радио "Франс Интер", че Европа е изправена пред "екзистенциален момент".

Отделно от това британският министър-председател Киър Стармър е разговарял с Тръмп в рамките на „продуктивни преговори“ за сключване на търговско споразумение между Обединеното кралство и САЩ, съобщиха от офиса му на Даунинг стрийт.

Германският канцлер Олаф Шолц пък заяви, че ЕС ще отговори твърдо на митата на Тръмп, макар да подчерта, че блокът е отворен за компромис.

„Напълно възможно е“ новите мита бързо да бъдат намалени или отложени, заяви Грета Пейш, партньор в адвокатската кантора Wiley Rein.

През февруари високите мита върху мексиканския и канадския внос бяха спрени за един месец, след като двете държави изразиха готовност за преговори.

"Съществуват много различни сценарии: забавяне, докато траят преговорите, потенциално намаляване или незабавно въвеждане на митата", каза Пейш, бивш служител в Службата на търговските представители на САЩ. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон