ЮНЕСКО иска да добави Стоунхендж към списъка на застрашените обекти

Стоунхендж има статут на световно наследство на ЮНЕСКО от 1986 г. насам.

Културната организация на ООН препоръчва да се добави Стоунхендж, прочутият праисторически обект в Англия, към списъка на застрашеното световно наследство, което ще бъде възприето като неудобство за Лондон.

Обектът попадна в полезрението на организацията на ООН заради плановете на британското правителство да изгради спорен пътен тунел в близост до обекта на световното наследство в Югозападна Англия.

В писмено решение, видяно от АФП, Комитетът за световно наследство препоръча Стоунхендж да бъде добавен в списъка на застрашеното наследство на ООН "с оглед мобилизиране на международна подкрепа".

Решението ще трябва да бъде гласувано от държавите - членки на Комитета за световно наследство, на среща в Ню Делхи през юли.

Един от дипломатите заяви, че решението вероятно ще бъде одобрено.

Стоунхендж има статут на световно наследство на ЮНЕСКО от 1986 г. насам.

Включването в списъка на застрашеното наследство на органа на ООН се счита за позор от някои държави.

Миналия юли британското правителство одобри изграждането на спорен пътен тунел близо до Стоунхендж въпреки усилията на активисти да спрат проекта на стойност 1,7 млрд. паунда.

Дипломатът изтъкна, че Лондон е решил да одобри проекта "въпреки многократните предупреждения на Комитета за световно наследство от 2017 г. насам".

Планираният тунел има за цел да облекчи задръстванията по съществуващия главен път към Югозападна Англия, който става особено натоварен по време на пиковите празнични периоди.

Експертите предупредиха за "трайни, необратими вреди" на района.

Друидите организираха протести срещу тунела на място, което те смятат за свещено и където празнуват лятното и зимното слънцестоене - най-дългите и най-късите дни в годината.

Построен на няколко етапа между около 3000 и 2300 г. пр.н.е., Стоунхендж е един от най-важните праисторически мегалитни паметници в света по отношение на своите размери, сложна планировка и архитектурна прецизност.

ЮНЕСКО води списък на обектите със статут на световно наследство по целия свят - престижна титла, която държавите се състезават да присъдят на най-известните си природни и антропогенни обекти.

Включването в списъка може да спомогне за развитието на туризма, но е свързано със задължения за опазване на обекта.

Пристанищният град Ливърпул в Северозападна Англия загуби статута си на световно наследство за своите докове през 2021 г., след като експертите на ЮНЕСКО стигнаха до заключението, че новото строителство на недвижими имоти в града е нанесло твърде голям удар върху историческата му структура.| БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон