Най-малко 103 души са загинали в Иран, когато две бомби в бърза последователност са попаднали в тълпа, почитаща убития генерал Касем Солеймани по повод годишнината от убийството му, съобщиха държавните медии.
Взривовете, които държавната телевизия нарече "терористична атака", се случиха в условията на високо напрежение в Близкия изток, ден след като заместник-председателят на Хамас Салех ал-Арури - съюзник на Иран - беше убит при удар с дрон в Бейрут, за който ливанските власти обвиниха Израел.
Взривовете са избухнали в близост до джамията "Сахеб ал-Заман" в Керман, където той е погребан, докато негови поддръжници се събираха, за да отбележат четвъртата годишнина от смъртта му при удар на американски дрон край летището в Багдад.
Заместник-губернаторът на Керман заяви, че експлозиите са "терористична атака".
При взривовете са ранени най-малко 141 души, съобщиха държавните медии.
Иранската информационна агенция Tasnim, цитирайки информирани източници, съобщи, че на мястото са избухнали "две чанти с бомби".
"Извършителите на този инцидент очевидно са взривили бомбите с дистанционно управление", допълни Tasnim.
Информационната агенция ISNA цитира кмета на Керман Саид Табризи, според когото бомбите са избухнали в рамките на 10 минути.
Онлайн кадри показаха как тълпи се опитват да избягат, докато служителите по сигурността отцепват района.
Кадри по държавната телевизия показаха няколко линейки и спасители в района.
Солеймани оглавяваше Силите Кудс, външнополитическото подразделение на иранската Ислямска революционна гвардия, което наблюдаваше военните операции в Близкия изток.
Обявен за "жив мъченик" от върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей още приживе, Солеймани е смятан за герой заради ролята му в разгрома на джихадистката групировка "Ислямска държава" в Ирак и Сирия.
В очите на много иранци неговите военни и стратегически умения са били от решаващо значение за предотвратяването на мултиетническия разпад на съседни държави като Афганистан, както и на Сирия и Ирак.
Дълго време разглеждан като смъртоносен противник от САЩ и техните съюзници, Солеймани беше един от най-важните силови фактори в региона, определящ политическия и военния дневен ред на Иран в Сирия, Ирак и Йемен.
В дните след смъртта му през 2020 г. и в навечерието на погребението му в Керман милиони хора излязоха да скърбят в знак на национално единство.
Проучване, публикувано през 2018 г. от IranPoll и Университета на Мериленд, установи, че Солеймани има рейтинг на популярност в Иран от 83%, изпреварвайки тогавашния президент Хасан Рухани и тогавашния външен министър Мохамад Джавад Зариф. /БГНЕС