Акциите на Уолстрийт се понижиха на 21 февруари поради опасенията за забавяне на растежа в САЩ, като приключиха седмицата с понижение след ръстовете в Азия и смесената сесия на европейските борси, предаде АФП.
Основните американски индекси прекараха целия ден на червено, преди да затворят с около 2% по-ниско, след като икономическите данни засилиха притесненията за перспективите пред американската икономика. Това дойде на фона на налагането на мита от страна на американския президент Доналд Тръмп и продължаващите съкращения в администрацията.
„Започвате да виждате известно разочарование в икономическите данни“, каза Том Кахил от Ventura Wealth Management, който обвърза големия спад в доходността на 10-годишните американски съкровищни облигации с икономическите притеснения.
На 21 февруари показанията на S&P Global за активността в сферата на услугите в САЩ спаднаха до 25-месечно дъно. Проучването на Мичиганския университет за потребителските нагласи се срина с близо 10% спрямо януари.
Карл Хейлинг от LBBW заяви, че и двата доклада се считат за „второстепенни“ икономически доклади, но те потвърждават други основни данни за заетостта и продажбите на дребно, които също сочат слабост.
„От изборите насам инвеститорите са много бичи (термин за силен ръст – бел.ред.) настроени“, каза той, но пазарът може би се намира в преломна точка поради „цялата несигурност, идваща от Тръмп“.
Търговският ден започна с ръстове на азиатските акции, като Шанхай се повиши, а Хонконг натрупа 4%, за да достигне 3-годишен връх, подхранван от технологичните фирми.
Китайската компания Alibaba се покачи с повече от 14% след прогнозите за печалбите си от предишния ден. От началото на годината фирмата се е покачила с близо 70 %.
Други известни имена повишиха индекса Hang Seng, като Tencent добави повече от 6%, а JD.com и XD Inc спечелиха повече от 5%.
Китайският технологичен сектор е в подем през тази година и получи допълнителен тласък, след като стартъпът DeepSeek представи чатбот, който преобърна световния сектор на изкуствения интелект.
Акциите във Франкфурт се понижиха, а еврото отстъпи спрямо долара преди изборите в Германия на 23 февруари, като инвеститорите очакват по-експанзивна фискална политика от Берлин, за да съживят най-голямата европейска икономика.
„Изборите се провеждат на труден фон за Германия в момента, тъй като икономиката им току-що преживя два последователни годишни спада през 2023 и 2024 г.“, заяви Джим Рийд от Deutsche Bank.
В Токио йената отстъпваше през по-голямата част от деня, след като японският министър на финансите Кацунобу Като заяви, че нарастващата доходност на държавните облигации - която е най-висока от 1999 г. насам - може да натежи на икономическия растеж.
Това намали очакванията, че Японската централна банка ще обяви поредица от повишения на лихвените проценти през тази година, въпреки че данните показаха, че основната инфлация в Япония е достигнала 19-месечен връх.
Цените на суровия петрол спаднаха с около 3%, тъй като търговците очакват САЩ да облекчат санкциите, които ограничават износа на руски петрол, което ще доведе до по-голямо предлагане. | БГНЕС