Анатолий Станкулов: Най-важното за художника е да открие себе си

Една картина трябва да радва зрителя, а не да му навява мрачни мисли. В изкуството трябва да има радостна естетика, твърди художникът Анатолий Станкулов.

Най-важното за един художник е да пътува и да открие себе си. Пътят към себе си е най-важен. Аз успях едва преди 5 години да открия себе си. Ако откриеш себе си, ще бъдеш различен от другите!

Това заяви пред БГНЕС художникът Анатолий Станкулов, часове преди вернисажа на изложбата „Омагьосани истини” в Музей галерия АНЕЛ в София.

„Телец“ – разказът на Йордан Радичков, е помогнал на Станкулов да открие себе си, сподели художникът. 

„Тенецът е дух на наскоро починал човек, който все още не е отишъл в отвъдното и ако успееш да го прикоткаш в дома си, той става домашен дух и започва да върши цялата домашна работа. Всичката“, каза още Станкулов и продължи:

„Великият Йордан Радичков ме научи как да прикоткам такъв дух. И аз вечер му оставям платно, бои и четки, и той цяла нощ рисува, докато аз спя. Сутринта, когато се събудя, картината е готова, а аз си живея живота!“.

В началото Анатолий Станкулов набляга само на фигурални композиции, в които влага идея, след това включва към тях и пейзажи. „И да търся някаква закачка чрез тях. Защото поначало една картина трябва да радва зрителя, а не да му навява мрачни мисли. Тоест, трябва да има някаква радостна естетика в изкуството“, сподели творецът.

Гости на изложбата „Омагьосани истини” бяха акад. Иван Гранитски, проф. Валери Стефанов, Пламена Димитрова-Рачева – куратор на изложбата, художниците проф. Кирил Божков, Николай Янакиев, Андрей Янев, Владимир Пенев, Евелина Вълчанова, Георги Ткачов, Калин Балев, доц. Георги Димов, домакинът Ангел Симеонов, както и още много колеги, приятели и почитатели на изкуството на Анатолий Станкулов.

„Пластическото вдъхновение на Анатолий Станкулов години наред се фокусира върху пътешествието и изследването на магическите пространства на съня. Богатата фантазия на художника го тегли към несекващите опити да открие карнавалното и във видимия, и в невидимия свят, и в зримата действителност, която ни заобикаля, и в незримите пространства на съня. Би могло даже да твърдим, че редица платна на художника пресъздават сънища наяве, материализират странни видения, в които се разхождат митологични същества – тенци, върколаци, духове, гномове, джинове и т.н., но и релефно присъстват птици, риби, коне, овни и пр.”, каза акад. Иван Гранитски за творбите на художника. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон