Асен Василев: Ако се изпълнява швейцарското правило, пенсиите ще нараснат значително

Дефицитът в бюджета за 2024 г. е точно 3%, както е заложен.

Днес видяхме, че правителството изтегли 4 млрд. евро дълг при доста добри условия плюс 125 базисни точки за по-кратката емисия, плюс 185 за по-дългата емисия. Като цяло това е в рамките на бюджета и постигнатите резултати са добри, за която трябва да поздравим Министерството на финансите.

Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев, предаде репортер на БГНЕС.

Според Василев единственото, което е трябвало да се вземе предвид е, че когато излезе конвергентният доклад на 4 юни и той е положителен, щеше да бъде вдигнат кредитния рейтинг на България с поне 2 пункта, съответно условията по дълга щяха да са по-добри. „Преценката трябва да остане в МФ дали това са най-добрите условия, които могат да постигнат“, добави той.

Василев припомни, че са излезли официалните данни на Евростат за дефицита за 2024 г. на отчислена основа. „Спомняте си какви писъци бяха. 18 млрд. лева дупка, 4 млрд. неразплатени. Дефицитът е 3% - точно толкова, колкото бе заложен в Закона за бюджета за 2024 г. Това означава, че с всичко неразплатено, ако такова има, ние сме в тези 3%“, подчерта Василев и добави, че Евростат са опровергали, че няма дупка в бюджета. 

Василев заяви, че не е запознат с Пътната карта и идеите на правителството за пенсионна реформа. „Това, което се видя през последните години е, че, ако се изпълнява швейцарското правило, и ако то бъде модифицирано да взима по-високия ръст, а не средноаритметичния между инфлацията и ръста на доходите, пенсиите могат да нараснат значително, покупателната способност може да върви заедно с вдигането на доходите на пенсионерите и да не изостава. Така пенсионерите ще живеят по-добре и няма да има такива под линията на бедност“, каза той.

Василев се надява, че каквато и реформа да се прави в пенсионната дейност, тя няма да бъде за сметка на пенсионерите.

Той коментира и консервативните прогнози на БНБ за икономическото развитие на страната. „Ако погледнете през годините, прогнозите винаги са подценявали ръста на икономиката и са надценявали инфлацията.  Този спор между МФ и БНБ съществува още от 2021 г. и до момента винаги МФ е било по-право в своите прогнози“, обясни Василев.

Според него върху текущата ситуация влияние ще окаже търговската война и митата, които САЩ налага на Китай и останалия свят. „Митата от 10% в комбинация с нестабилност на световните пазари може да доведе до рецесия не само в САЩ, но и в ЕС и глобален мащаб. Това ще създаде много сериозни затруднения на бизнеса в България, който работи за износ“, каза още Василев. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон