Как е възможно електропреносната мрежа да спре да функционира за пет секунди?

Прекъсванията често се дължат на внезапно спиране на производствен източник.

Широкомащабните прекъсвания на електрозахранването, като това, което засегна Испания и Португалия тази седмица, могат да бъдат причинени от различни фактори, но този случай подчерта колко уязвима може да бъде регионалната система на Иберийския полуостров.

Защо все още не е установена причината?
Електропреносната мрежа е сложна структура с хиляди взаимосвързани компоненти.

„Операторите на мрежата трябва да анализират внимателно огромни количества данни в реално време, като промени в честотата, повреди по линиите, състоянието на генераторите и действията на системите за защита, за да проследят последователността на събитията, без да правят прибързани заключения“, заяви пред АФП Пратикша Рамдас, старши анализатор за нови енергии в Rystad Energy.

Какви са обичайните причини?

Прекъсванията често се дължат на внезапно спиране на производствен източник, като електроцентрала, поради техническа повреда или недостиг на гориво за топлоелектрическите централи.

През последните години природни бедствия като бури, земетресения, горски пожари, екстремни жеги или студове, понякога усилвани от глобалното затопляне, са повредили инфраструктурата или са довели до пикове в потреблението на отопление или климатизация.

Други възможни причини са претоварване на високоволтовите електропроводи, което принуждава излишната електроенергия да се прехвърли към други линии, и кибератаки, които Испания и Португалия са изключили, но които се споменават все по-често като заплаха с напредването на цифровизацията на мрежите.

Имало ли е дисбаланс между предлагането и търсенето?
В Испания в понеделник вечерта, 28 април, операторът на електропреносната мрежа REE спомена „силни колебания в електроенергийните потоци, придружени от много значителна загуба на производство“.

В Европа електрическата честота в мрежата е калибрирана по стандарт от 50 херца (Hz). Твърде ниската честота показва, че произвежданото количество електроенергия е недостатъчно спрямо търсенето, докато твърде високата честота означава, че е необходимо повече.

Операторите трябва да дават указания на електроцентралите в реално време да произвеждат повече или по-малко електроенергия според търсенето, за да поддържат честота от 50 Hz.

„Поддържането на тази честота е въпрос на баланс“, посочи Майкъл Хоган, старши съветник в неправителствената организация Regulatory Assistance Project.

Ако честотата се отклони от 50 Hz, автоматичните системи за защита се задействат, за да прекъснат части от мрежата, за да се предотврати повреда на оборудването в ефект на домино.

„Веднъж щом електроцентралите започнат да се изключват за защита, ситуацията може бързо да излезе извън контрол. Но... много рядко се стига до състоянието, в което се намираше Иберийския полуостров вчера (понеделник)“, допълни Хоган.

Трудно е да се определи как е започнал проблемът.

„Един от факторите, които най-вероятно са допринесли за нестабилността, е слабата взаимосвързаност между полуострова и останалата част от западноевропейската мрежа, което означава, че в тази част на мрежата нямаше достатъчно инерция, за да се заглушат колебанията от испанската страна на взаимосвързаността“, каза още Хоган. Това вероятно обаче е само съпътстващ фактор, а не основната причина.

„Предполгам, че става дума за повреда на едно или две големи преносни съоръжения, която след това се е разпространила към други свързани части на мрежата, но все още не е ясно какво е причинило първоначалната повреда в преносната мрежа“, продължи Хоган.

Какво влияние оказаха възобновяемите енергийни източници?
В Испания около 40% от електроенергията се произвежда от слънчева или вятърна енергия. В понеделник по обяд делът им беше дори по-висок – около 70%.

За разлика от газовите електроцентрали, които се нуждаят от няколко минути, за да стартират, „слънчевата и вятърната енергия не могат да се контролират по заявка и често трябва да се ограничават“, заяви Рамдас от Rystad Energy.

Европейската мрежа на операторите на преносни системи (ENTSOE) предупреди на 18 април за рисковете от свръхпроизводство на слънчева енергия с наближаването на хубавото време.

Рамдас отбеляза, че прекъсването в понеделник е „ясно предупреждение“: „Без по-силна вътрешна устойчивост и по-добра регионална координация, бъдещите сривове в електропреносната мрежа могат да имат още по-тежки последствия. Без достатъчно гъвкави мерки като съхранение, бързо стартиращи централи или силни междусистемни връзки, големите колебания в производството на възобновяема енергия могат да дестабилизират електропреносната мрежа.“

Лион Хирт, енергиен консултант и професор по енергийна политика в Hertie School в Берлин, заяви, че е „вероятно“ „система с много малко конвенционално производство (ядрена, газова, въглищна, водна енергия) да има по-малко забавяща инерция, с други думи да е по-податлива на такива колебания, които излизат извън контрол.

„Не помогна фактът, че в понеделник по обяд системата на Иберийския полуостров работеше предимно на вятърна и слънчева енергия“, подчерта той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон