Бездействието срещу маймунската шарка застрашава целия свят

Лидерите в областта на здравеопазването заявиха, че липсата на солидарност с африканските страни, които са в центъра на епидемията от едра шарка, ще изложи света на риск и ще навреди на подготовката за бъдещи пандемии.

Световната здравна организация /СЗО/ обяви на 14 август международна извънредна ситуация за общественото здраве в резултат на нарастващия брой случаи, които се разпространяват извън Демократична република Конго (ДРК), където вирусът е ендемичен.

Досега в Африка са регистрирани над 18 700 заразявания и повече от 500 смъртни случая. Броят им вече е по-висок от този за цялата 2023 г. Африканският център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) обяви извънредна ситуация за общественото здраве на континента.

Д-р Ебере Окереке, асоцииран сътрудник в програмата за глобално здравеопазване в Chatham House, заяви пред "Гардиън": „Последиците от липсата на решителна реакция могат да бъдат сериозни, което може да доведе до засилено разпространение на нови и по-опасни варианти. Рискът от бездействие сега е риск не само за Африка, но и за останалата част от света.“

Реакцията на пандемията от Ковид влоши отношенията между по-богатите и по-бедните държави. Ресурсите, включително ваксини, тестове и лични предпазни средства, достигнаха до развиващите се страни много по-бавно, отколкото до по-богатите им партньори.

Преговорите по планираното споразумение за пандемиите, което урежда начина, по който светът трябва да реагира на големи огнища на болести, не успяха да спазят крайния срок за постигане на споразумение тази година на Световната здравна асамблея в Женева. Въпросът за равнопоставеността се оказа основен спорен момент - включително как развиващите се страни ще получат гарантиран достъп до лекарства и лечение в замяна на усилията им за събиране на информация за патогените, циркулиращи на тяхна територия.

Окереке обясни, че начинът, по който световната общност ще реагира на предупрепрежденията за опасност в международен план, ще бъде „знак за потенциалната ефективност на бъдещ договор за борба с пандемиите“.

Според нея една слаба реакция ще постави под съмнение ефективността на сегашните системи за обявяване на извънредни ситуации.

Ник Диърдън, директор на Global Justice Now, каза от своя страна: „От години Mpox е ендемична в няколко африкански държави. Въпреки че разполагаме с лекарства за лечението ѝ, не бяха предприети никакви сериозни действия, докато епидемията не застраши Запада.“

„Видяхме същата несправедливост по време на пандемията от Ковид, когато загубените животи в глобалния юг бяха срамно третирани като съпътстващи щети в преследване на все по-голямо фармацевтично печалбарство. Следователно е неизбежно, че доверието на глобалния юг в Запада рязко спадна“, добави той.

Диърдън подчерта, че фармацевтичните корпорации „продължават да възпрепятстват справедливия достъп до ваксини в преследване на по-висока печалба“ и призова богатите държави, включително Обединеното кралство, да „се противопоставят на голямата фармация“ и да подкрепят мерки в преговорите по договора за пандемията, „които ще спрат това дълбоко неравенство да се повтаря отново и отново“.

САЩ обявиха, че ще дарят на ДРК 50 000 дози от ваксината Jynneos срещу морбили. Но в по-дългосрочен план ръководителите на здравните служби в Африка CDC предупредиха, че ще е необходима устойчива верига за доставки, включително производство на континента. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон