2,6 по петобалната систама е оценката на сърбите за президента Александър Вучич. Сръбските власти не успяват да спрат нарастващата тенденция на недоволство и недоверие, изпитвано от гражданите, а подкрепата за протестите и студентите остава висока дори след пет месеца (59%).
Това показват резултатите от проучване на Центъра за изследвания, прозрачност и отчетност (CRTA), предаде БГНЕС.
Половината от пълнолетното население е недоволно от почти всеки аспект от работата на правителството - 51 на сто са недоволни от общите резултати на правителството, 61 на сто от борбата с корупцията, а най-малко лошите оценки (48 на сто) са в сферата на социалната защита.
Александър Вучич е оценен крайно негативно. Средната (по местния училищен стандарт) оценка на гражданите му е 2,6. На въпрос на кого вярват повече - на президента или на студентите, всеки втори гражданин посочва, че вярва на студентите, а всеки трети - на Вучич.
Изследването е проведено от 3 до 16 април, тоест в разгара на "офанзивата", с която правителството се опита да покаже, че устоява със сила на студентските и граждански протести (митинг в подкрепа на правителството се проведе на 12 април в Белград), пише CRTA.
Въпреки наративите на правителството и проправителствените медии, че студентите са виновни за лошото икономическо състояние, мнозинството от гражданите (54%) смятат, че правителството е отговорно за това. Историята за "цветната революция" е достоверна за малко повече от една четвърт от Сърбия (28%), докато 61 на сто от гражданите смятат, че протестите са причинени от гняв за загубата на 16 живота поради корупция и небрежност. В същото време за гражданите (54 на сто) е ясно, че исканията на студентите не са удовлетворени.
Много хора виждат изход от кризата или в извънредни парламентарни избори (32 на сто), или в надпартийно експертно правителство, което да осъществи ключови реформи в ограничен мандат (29 на сто).
56%от гражданите обаче нямат надежда, че новото правителство ще реши най-важните проблеми в страната. Корупцията се смята за най-голямата тежест от 29% от тях. | БГНЕС