Оставихме им Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и го бяхме договорили с Европейската комисия (ЕК). Другите държави членки – Гърция, Хърватия, веднага започнаха да получават милиардите. ПП-ДБ вкараха в плана уж реформи, за да може Бойко Рашков да стане шеф на КОНПИ (Антикорупционната комисия).
Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във връзка с ПВУ, предаде репортер на БГНЕС.
„След това вкараха в плана олигарсите си със стотици милиони за милиарди проекти и затова планът забуксува. Никъде в ПВУ не пише нито за КОНПИ, нито за каквото и да било друго“, каза Борисов и подчерта, че това е план да се възстановят икономиките от COVID кризата.
Планът се провали заради Бойко Рашков, КОНПИ и техните олигарси. Спомнете си ”Джемпкорп” препоръча лидерът на ГЕРБ.
Попитан притеснява ли го нещо в тези антикорупционни закони, той отговори: „Не, ни най-малко не ни притесняват. Аз не мисля, че доносниците са най-важното. Ние сме държава, живели в комунистическия строй и знаем какво значат доносниците за една държава. Ако пак малко прочетете – сигналоподателят е анонимен докато влезе в съда. Само като го прочетохме разбрахме каква им е целта – да ползват КОНПИ като бухалка“.
На въпроса ще бъдат ли приети тези законови промени, които и според вицепремиера и министър на иновациите Томислав Дончев трябва да бъдат приети, лидерът на ГЕРБ заяви, че първо трябва да бъдат приемат за гласуване. „Те са загубени парите. 4 години бездействие – парите са загубени“, отбеляза той.
Борисов бе категоричен, че не е съгласен със смяната на Костадин Ангелов като председател на Съвета за съвместно управление (ССУ).
„Моето търпение отдавна се изчерпа и вчера разговаряхме и с ИТН, и с БСП – или правителството и мнозинството е като отбор, защото ние много ясно сме казали, че по регулаторите, по бюджета не искаме подкрепата на „Ново начало“, ясно сме го казали, или трябва да има такова мнозинство заедно с колегите от АПС, които да приемат тези неща, или просто няма да бъдат приети“, каза той.
Лидерът на ГЕРБ уточни, че е призовал „БСП-Обединена левица“ да излязат и да си обяснят кандидатурата на Росен Карадимов за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), иначе от ГЕРБ няма да го подкрепят.
„Ако ДПС-Ново начало го подкрепи, ние няма да го подкрепи“, допълни той.
Борисов е категоричен, че ГЕРБ няма да е непрекъснато „патерица“ и да угажда на всички. По думите му търпението му вече се е изчерпало, защото всички искат нещо от ГЕРБ, като отбеляза, че АПС искат постове и в регулаторите, и в министерствата.
„Искат в МВнР, в МТСП, 6 кандидатури са предложили в регулаторите, така че да излязат да си ги прочетат и да избираме в парламента“, каза още той.
Най-важното, заяви Борисов, е да бъде приет бюджетът за 2025 г. „Нека да мине бюджетът и ще говорим за назначенията във втория ешелон“, коментира още той. | БГНЕС