Джулиан Асанж: Противоречивият основател на WikiLeaks

Джулиан Асанж излезе на свобода след споразумение с американските власти, с което се сложи край на дългогодишна съдебна сага.

За мнозина той е храбър борец за свобода на печата. За други обаче 52-годишният австралиец е боравил безразсъдно с класифицирана информация и е изложил безброй животи на опасност.

Асанж е основател на уебсайта WikiLeaks, който разкри правителствени тайни по целия свят, по-специално експлозивното изтичане на американски военни досиета, свързани с войните в Ирак и Афганистан.

Повече от десетилетие той прекара в арест или в лондонското посолство на Еквадор, опитвайки се да избегне екстрадиция - първо в Швеция, за да отговори на обвиненията в изнасилване, а след това в Съединените щати.

Роден в Таунсвил, Куинсланд, през 1971 г., Асанж има любопитно детство и твърди, че е посещавал 37 училища, преди да се установи в Мелбърн.

Като тийнейджър той открива талант за компютърно хакерство, което го довежда до вниманието на австралийската полиция, но той признава повечето от повдигнатите му обвинения, за което плаща глоба.

През 2006 г. Асанж основава WikiLeaks заедно със съмишленици активисти и ИТ експерти.

"Ние създаваме нов стандарт за свободна преса", каза Асанж пред АФП през август 2010 г.

Съдебните му битки започват през същата година, скоро след като публикува разкрития от секретни документи за военните кампании на САЩ в Ирак и Афганистан. Последваха обвинения в изнасилване в Швеция, които той отхвърли.

Асанж беше във Великобритания, когато Швеция поиска екстрадицията му. Еквадор му предостави политическо убежище и го пусна в посолството си в Лондон.

От 2012 г. Асанж живееше в малък апартамент в посолството в продължение на 7 години, като се упражняваше на бягаща пътека и използваше слънчева лампа, за да компенсира липсата на естествена светлина. Той сравни положението си с живот в космическа станция.

Дългият му престой в сградата на дипломатическата мисия обаче приключи, след като новото правителство в Кито го предаде на британската полиция през април 2019 г. Той беше арестуван за бягство от гаранция и хвърлен в затвора.

Шведските прокурори прекратиха разследването си за изнасилване през 2019 г., като заявиха, че въпреки достоверния разказ на предполагаемата жертва няма достатъчно доказателства, за да продължат.

Но американските власти го обвиниха в нарушаване на американския Закон за шпионажа.

В продължение на 5 години той беше държан в затвора с висока степен на сигурност "Белмарш" в Лондон по време на продължителна правна битка, за да се реши дали трябва да бъде екстрадиран в САЩ.

Но само две седмици преди Асанж да се яви пред съда, за да обжалва решението, с което се одобрява екстрадицията му, той постигна споразумение с американските власти.

Асанж замина за Северните Мариански острови, американско владение в Тихия океан, където се призна за виновен по една-единствена точка от обвинението в заговор за получаване и разпространяване на информация за националната отбрана в замяна на свободата си, с което сложи край на дългогодишната си съдебна драма.

Поддръжниците на Асанж, сред които китайският художник дисидент Ай Вейвей и покойната модна дизайнерка Вивиен Уестууд, твърдят, че обвиненията са политически мотивирани.

Те неведнъж изразиха загриженост относно физическото и психическото въздействие на продължителното му лишаване от свобода.

Нилс Мелцер, специален докладчик на ООН по въпросите на изтезанията, заяви, че "прогресивно тежкото страдание", причинено на Асанж по време на задържането му, е равносилно на изтезание.

Първоначално Асанж беше подкрепян от правозащитни групи и вестници, които работиха с него за редактирането и публикуването на военните документи на САЩ.

Доказателствата включваха изтекъл видеозапис, на който се вижда как през 2007 г. американски военен хеликоптер "Апачи" обстрелва и убива фотограф и шофьор от "Ройтерс", както и няколко иракски цивилни на улица в Багдад.

Но мнозина бяха ужасени, когато WikiLeaks пусна в интернет нередактирани документи, включително имената на информаторите. Асанж изпадна в зрелищно противоречие с медийните си партньори.

Въпроси бяха повдигнаха и за отношенията на Асанж с Русия.

Разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г., спечелени от Доналд Тръмп, установи, че руснаците "изглежда" са хакнали кампанията на демократа Хилари Клинтън, а след това "публично са разпространили тези материали чрез различни посредници, включително WikiLeaks".

Асанж е баща на две момчета със съпругата си Стела, с която се запознава, когато тя работи по неговото дело. Двамата сключват брак в Белмарш през март 2022 г. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон