„ЕС е готов да приложи най-мощните си търговски мерки и може да наложи мита на американските цифрови компании, ако преговорите с Доналд Тръмп не успеят да сложат край на тарифната му война срещу Европа“.
Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен заяви пред „Файненшъл таймс“. Тя каза, че ЕС ще се стреми към „напълно балансирано“ споразумение с Вашингтон по време на 90-дневната пауза на Тръмп за прилагане на допълнителни мита.
Председателят на ЕК предупреди, че е готова да разшири драстично трансатлантическата търговска война, като включи услугите, ако тези преговори се провалят, като потенциално включи данък върху приходите от цифрова реклама, който ще засегне технологични групи като Meta, Google и Facebook.
„Разработваме ответни мерки“, заяви Фон дер Лайен, като обясни, че те биха могли да включват първото използване на инструмента на блока за борба с принудата, който има правомощието да поразява износа на услуги. "Има широк спектър от контрамерки. . . в случай че преговорите не са задоволителни".
Тя заяви, че това може да включва тарифи върху търговията с услуги между САЩ и ЕС, като подчерта, че точните мерки ще зависят от резултата от преговорите с Вашингтон. „Пример за това е, че бихте могли да наложите такса върху приходите от реклама на цифрови услуги.“
Мярката ще представлява тарифа, прилагана на целия единен пазар. Тя се различава от данъците върху цифровите продажби, които се налагат индивидуално от държавите членки.
Ръководителят на изпълнителния орган на ЕС, заяви, че търговската война на Тръмп е предизвикала „пълна точка на пречупване в световната търговия“. „Това без съмнение е повратна точка в отношенията със Съединените щати“, каза тя и добави: „Никога повече няма да се върнем към статуквото“.
„В това няма победители, а само губещи“, продължи Фон дер Лайен, визирайки сътресенията на пазарите на акции и облигации. „Днес виждаме цената на хаоса... цената на несигурността, която изпитваме днес, ще бъде висока“.
Позовавайки се на необходимостта от преговори с Вашингтон, ЕК направи пауза на планираните ответни мерки срещу митата върху стоманата и алуминия, наложени от САЩ миналия месец. Мерките щяха да засегнат внос от САЩ на стойност около 21 млрд. евро, включително птиче месо, портокалов сок и яхти.
Фон дер Лайен, която наблюдава търговската политика от името на 27-те държави - членки на ЕС, заяви, че Комисията вече се е опитала да преговаря със САЩ, но ѝ е било казано да изчака до изявлението на Тръмп от 2 април, с което на ЕС беше наложена 20-процентно „реципрочно“ мито.
Председателят на ЕК публично предложи споразумение за нулеви мита за промишлени стоки, но това не намери подкрепа във Вашингтон.
Фон дер Лайен заяви, че е отворена за обсъждане на уеднаквяването на стандартите на ЕС и САЩ, но заяви, че това вероятно ще доведе до ограничени резултати.
"Смятам, че си заслужава да разгледаме къде можем да уеднаквим нашите норми и стандарти, за да улесним бизнеса. Така че аз съм отворена за това", каза тя. „Но не бива да повишаваме прекалено много очакванията, защото често има различни стандарти, защото има различия в начина на живот и в културата“.
Тя изключи възможността за преразглеждане на „недосегаемите“ разпоредби на ЕС относно цифровото съдържание и пазарната мощ, които представителите на Тръмп разглеждат като ефективен данък за американските големи технологични фирми. Също така няма да преговаря със САЩ за ДДС, който според нея е еквивалентен на американския данък върху продажбите: „Това не е в пакетите за преговори, защото това са наши суверенни решения“.
Ако преговорите се провалят, ЕС автоматично ще възобнови ответните мерки, планирани в отговор на американските мита върху стоманата и алуминия.
Освен това Фон дер Лайен заяви, че по-нататъшните контрамерки на т.нар. реципрочни мита на Тръмп могат да бъдат насочени към огромния излишък на САЩ в областта на услугите с ЕС. Американският президент отчита само стоките в своите данни за търговията, като изключва услугите, изнасяни от САЩ за останалия свят.
"Компаниите, които предлагат услуги, правят добър бизнес на този пазар [на ЕС]. И огромното мнозинство от услугите, 80 % от услугите, идват от САЩ. Така че отново искаме решение чрез преговори, което да е най-доброто за нас, за всички нас", каза ръководителят на ЕК.
Освен че може да се насочи към търговията с услуги, Фон дер Лайен заяви, че Брюксел обмисля и стъпки като евентуално облагане на износа на метални отпадъци за САЩ, където доставките от ЕС са много търсени от американските стоманодобивни предприятия.
По отношение на потенциалния верижен ефект от глобална търговска война Фон дер Лайен заяви, че ЕС „няма да допусне“ китайски стоки, засегнати от американските мита, да бъдат пренасочвани към Европа, като добави, че Брюксел ще „предприеме предпазни мерки“, ако нов механизъм за наблюдение установи увеличение на китайския внос.
Тя заяви, че е поставила този въпрос пред китайския министър-председател Ли Цян в разговор тази седмица и че той е отговорил, че „този риск не съществува, защото те ще стимулират потреблението в Китай“.
Независимо от резултата от преговорите със САЩ, политиката на Тръмп радикално е променила световните търговски отношения, заяви Фон дер Лайен, и е дала тласък на разговорите между ЕС и сили, сред които Малайзия, Тайланд, Филипините, Индонезия и Обединените арабски емирства.
„Налице е интересът на толкова много държави по света да работят по-тясно с нас, заедно, за да балансираме системата и да имаме свободна търговия, която наистина да се конкурира по качество, а не около митата“, каза председателят на изпълнителния орган на ЕС.
Както САЩ, така и ЕС са съгласни, че правилата на Световната търговска организация (СТО) не са успели да осигурят равнопоставеност, тъй като Китай субсидира част от производствената си продукция, наводнявайки световните пазари.
Търговската война сега стимулира дискусиите за „обмисляне на това как можем да модернизираме, реформираме и стабилизираме СТО“.
„Но акцентът трябва да бъде върху модернизацията и реформата, не може да бъде запазване на това, което имаме днес, защото има твърде много трудности“, добави Фон дер Лайен. | БГНЕС