Проверката по случая с 89-годишната баба Янка показа 5 различни нарушения, във връзка с които съм изисквал и предложил на дисциплинарния съвет на Камарата на съдебните изпълнители налагането на 5 отделни глоби, всяка в размер от 10 хиляди лева.
Установените пропуски са хонорар от длъжник в размер на 20 хиляди лева за адвокатско възнаграждение, какъвто не е бил заплащан. Тоест, съдебният изпълнител е натоварим допълнително баба Янка със сума, която се равнява на пенсиите ѝ за три години напред, съобщи днес министърът на правосъдието по случая с възрастната жена.
Проверка показва, че по сходни дела има начисляване на разноски за уж дължим, но реално неплатен адвокатски хонорар в размер на над 75 хиляди лева, съобщи още Георгиев на брифинг в Министерски съвет, предаде репортер на БГНЕС.
Министърът е поискал по случая с баба Янка дисциплинарният съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители да бъде наложена мярка временно отстраняване от длъжност и лишаване от право съдебният изпълнител да упражнява професията си за срок от една година.
Разпоредих пълна комплексна проверка – за период от три години назад, на изпълнителните дела като акцент са арбитражните дела, добави Георгиев.
Той информира още, че е установено съмнително поведение на няколко адвокати, които се появяват в редица дела.
Сезирали сме прокуратурата. Наред с това ще сезираме и адвокатските колегии, заяви Георгиев.
Той припомни, че в Министерство на правосъдието е създадена работна група, която да затегне режима на арбитражните съдилища в България. Тя трябва да приключи работа през месец май, а в резултат да бъде създаден регистър, засилване на правилата за уведомяване и повишаване на изискванията за дължима грижа.
За да не се нарояват никога повече в страната ни арбитражи-копърки, каквито установяваме, че има, зарече се министър Георгиев.
Наред с това е разпоредена и пълна проверка на арбитражните съдилища по отношение на които има сигнали в Министерство на правосъдието.
Правосъдният министър съобщи още, че на заседанието си днес Министерски съвет е одобрил измененията в Наказателния кодекс, засягащи престъпленията срещу животните и жестокостта към тях.
Не може в 21 век престъпления, които се доказват в компютърна, виртуална среда, ние да ги гоним с камъни и дърва. Затова въвеждаме възможността за използване на специални разузнавателни средства (СРС) при разследване на такива тежки случай като случая в Перник, заяви Георгиев.
По думите му промените ще дадат възможност и на МВР, и на прокуратурата своевременно да разследват.
Увеличаваме и наказанията. Съдиите за всеки конкретен случай ще могат да отчетат конкретно и ясно обществената опасност, добави още Георгиев. | БГНЕС