Какви са козовете на Европа в преговорите за Украйна?

Европа се опитва да изкаже мнението си, докато Съединените щати водят преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна, се казва в анализ на Франс прес.

Главозамайващият натиск на президента Доналд Тръмп заплашва да остави както Киев, така и европейските му поддръжници встрани от екзистенциалните решения за тяхната сигурност. 

„Нито едно мирно споразумение няма да проработи без нас, защото за изпълнението на всякакъв вид споразумение е необходимо украинците, но и европейците, да го изпълняват“, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас. 

И така, с какви козове разполагат европейците, за да се опитат да си проправят път към масата за преговори? 

Ръководителят на НАТО Марк Рюте каза на Европа, че ако иска да участва, трябва да се представи „подходящо“ с предложения за това как да се осигурят гаранции за сигурността на всяко мирно споразумение. 

Ключовите европейски лидери се събраха в Париж на 17 февруари, за да се опитат да изработят общ план, но остават разделени по въпроса за евентуалното разполагане на миротворци, които да наложат спазването на примирието.

Великобритания и Франция изглеждат най-решително, но други страни, включително Германия, са скептични по отношение на поемането на ангажименти, преди да се е стигнало до споразумение.

САЩ, които самите изключват изпращането на войски, настояват Европа да свърши тежката работа, а Тръмп заяви, че е „за“ изпращането на миротворци.

Москва заяви, че няма да приеме никакви войски от страни от НАТО да бъдат разположени в Украйна като част от сделка. 

„Изглежда, че Тръмп се опитва да се пазари с Европа и Украйна. Ние трябва да излезем със солидна колективна позиция“, заяви Мария Мартисуте от Центъра за европейска политика. 

„Европейското предложение трябва да определи областите, които САЩ трябва да допълнят, и също така да ги представи като условни, например по отношение на гаранциите за сигурност, ако има двустранни европейски войски, трябва да има и американски войски“, добави тя.

След като излезе от първия кръг на преговорите в Саудитска Арабия, американският първи дипломат Марко Рубио посочи, че ЕС ще трябва да се включи на някакъв етап поради огромния набор от санкции, които е наложил на Русия. 

ЕС удари икономиката на Русия с безпрецедентни санкции, откакто тя нахлу през 2022 г., като днес договори нов кръг от мерки, за да се опита да поддържа „натиска“. 

В блока са замразени активи на руската централна банка в размер на над 200 млрд. евро - около две трети от общия размер на активите, държани в световен мащаб. 

Очаква се Москва да настоява за отмяна на всички санкции и за връщане на тези пари като част от всяка сделка за Украйна. 

Но САЩ ще се нуждаят от съдействие от страна на Европа. 

„Позицията на европейците остава ясна, споразумение изцяло в полза на Русия е неприемливо“, каза Селия Белин от мозъчния тръст Европейски съвет за външни отношения.

„Ако има такова споразумение, те няма да помогнат за осъществяването му на практика, като например не отменят санкциите“, добави Белин. 

Една от потенциалните пречки е позицията на Унгария, приятел на Москва и Тръмп, тъй като тя може да блокира удължаването на санкциите на ЕС за шест месеца. 

ЕС и неговите държави членки вече са изпратили на Украйна оръжия на стойност около 52 млрд. долара след инвазията, което съвпада с това, което са дали САЩ. 

Сега Вашингтон заявява, че иска Европа да предостави „преобладаващата част“ от бъдещата помощ за Киев, тъй като иска да прекрати подкрепата си. 

Представители на ЕС уверяват, че ще продължат да подкрепят Киев, а Брюксел настоява държавите членки да се съгласят спешно да предоставят нов пакет от ключови оръжия. 

„Ако Украйна реши да се съпротивлява, тогава ние излизаме с нови инициативи в тази насока“, заяви Калас миналата седмица.

Но ако Киев откаже каквато и да е сделка, сключена от Тръмп, и реши да продължи да се бори, има сериозни въпроси дали Европа сама би могла да го задържи. 

„Ще имаме малък, малък шанс да оцелеем без подкрепата на Съединените щати“, предупреди президентът на Украйна Володимир Зеленски. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон