Кирил Петков: Имам доверие на съда в България, не вярвам на прокуратурата

Делото ще продължи по същество с разпити на 4-ма свидетели на 10 юни. 

Първо, съм невинен. Второ, имам доверие на българския съд. Това беше първият коментар на съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков след излизането му от съдебна зала, предаде репортер на БГНЕС.

Днес започна делото срещу Петков заради незаконния арест на ГЕРБ Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и ПР на ГЕРБ Севдалина Арнаудова, който бе осъществен на 17 март 2022 г.

„В България политиците се разделят на два типа – на тези, които ги е страх от българския съд и на тези, които не ги е страх. Тези, които ги е страх са зависими от чужди интереси. Тези, които не ги е страх са независими. Вярвам, че единственият начин България да продължи да се развива напред е с хора, които не ги е страх от българския съд и които са независими, и чиято единствена цел е да направят нещо за народа, а не за нечии чужди интереси, които ги държат“, каза Петков.

По темата на делото той отказа да коментира, заявявайки, че ще говори в съдебната зала: „Няма да коментирам детайли по делото, защото това е част от защитата. Това, което мога да кажа е, че съм невинен“.

Петков заяви, че със неговото присъствие в съдебна зала означава, че той има доверие в българския съд. „Това показва, че съм независим и моите решения не могат да бъдат повлияни от чужди заплахи, защото виждаме, че много политици в България се страхуват да прекрачат тази врата“, добави съпредседателят на ПП.

На въпрос дали е оказвал натиск, за да се извършат арестите, Петков отговори по следния начин: „Няма да ви кажа, нищо повече, защото не вярвам на прокуратурата“.

В същото време той подчерта, че стои зад собствените си действия. 

Прокурор Ангел Кънев заяви, че наказателното производство се води срещу длъжностни лица, които са членове на Министерски съвет. На уточняващия въпрос, че по това време Бойко Рашков в качеството си на вътрешен министър е такова лице, прокурорът каза: „Конкретно за него ще посоча, че разпитаните по делото свидетели, видеозаписите и писмените доказателства не сочат той да е имал каквато и да е деятелност, активност и дума да е проронил по отношение на упражняване на тези правомощия“. На допълнителния въпрос дали не е укоримо, че вътрешният министър е бездействал, обвинителят уточни: „Той не е присъствал на всички факти и обстоятелства, които са рамкирани в обвинителния акт. Взети са под внимание всички факти и обстоятелства“.

Прокурор Кънев е категоричен, че Петков е нарушил закона и е превишил правомощията си и няма право по закон да разпорежда тези действия. „Вътрешният министър по закон също няма право да разпорежда задържане, образуване на досъдебно производство. В случая Петков не е прескочил Бойко Рашков, защото и министърът по закон няма право на тези действия. Министърът на вътрешните работи не е част от командната верига по образуване на досъдебно производство и на задържане на лица“, обясни обвинителят. 

Тримата незаконно задържани – Борисов, Арнаудова и Горанов също ще бъдат разпитани. 

„Единствено г-н Борисов не е разпитван на досъдебната фаза, но ще бъде поискано от прокуратурата на съдебна фаза да бъде разпитан. Считаме, че фактите и обстоятелствата, на които е станал свидетел са относими към предмета на доказване. Той е рамкиран като лице пострадало от действията“, заяви прокурор Кънев. 

Делото ще продължи по същество с разпити на 4-ма свидетели на 10 юни. 

БГНЕС припомня, че Петков е обвинен, че в качеството му на министър-председател е наредил, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора. Също така той е наредил на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването, в разрез със закона, в тъмната част на денонощието, без разрешение на съд, заявиха от обвинението.

Обвинението срещу съпредседателя на ПП бе повдигнато на 10 януари. І БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон