Ново мащабно проучване установи, че поддържането на ниско кръвно налягане може значително да намали риска от деменция и когнитивни увреждания, съобщи „Евронюз“.
Учените отдавна знаят, че съществува връзка между високото кръвно налягане и когнитивните проблеми сред възрастните хора. Но новото изследване е едно от първите големи проучвания, които доказват, че лекарствата за понижаване на кръвното налягане могат да намалят риска от деменция, която засяга около 57 милиона души по света.
В късния етап на клиничното изпитване участват почти 34 000 души с високо кръвно налягане в селски райони на Китай, които са разделени на две групи. Средно те са били на възраст около 63 години и са имали проблеми с високото кръвно налягане в продължение на осем години.
Здравните работници в общността са дали на половината от участниците евтини и леснодостъпни лекарства за лечение на високо кръвно налягане, казали са им как да следят нивата си у дома и са ги посъветвали за промени в начина на живот, като например ограничаване на приема на сол и алкохол и намаляване на теглото.
Другата група е получила стандартни грижи - казано им е да контролират кръвното си налягане. На тези пациенти обикновено се препоръчва да се хранят здравословно и да ограничат консумацията на сол.
Според проучването, публикувано в списание Nature Medicine, през следващите четири години групата, която е получавала медикаменти и консултации, е имала по-добър контрол на кръвното налягане, което е намалило риска от деменция с 15 % и риска от когнитивни нарушения с 16 %.
Резултатите показват, че концентрираните усилия за поддържане на кръвното налягане в здравословни граници могат да помогнат за ограничаване на тежестта на деменцията, твърдят изследователите.
„Това е забележително проучване с много голяма извадка и силен ефект“, каза Масуд Хюсеин, професор по неврология в Оксфордския университет, който не е участвал в изследването.
„Това е предупредителен сигнал за интензивно лечение на високото кръвно налягане, не само за да се защити сърцето, но и мозъкът“, каза Хюсеин.
Резултатите са в съответствие с друго голямо клинично проучване в САЩ, което установи, че интензивното лечение на кръвното налягане води до по-нисък риск от когнитивни нарушения, включително проблеми, които могат да бъдат свързани с деменция.
Други проучвания също показват, че решенията, свързани с начина на живот, могат да повлияят на това дали някой ще развие деменция. Миналата година изследователи заявиха, че справянето с 14 рискови фактора - включително високо кръвно налягане, тютюнопушене и липса на физическа активност - може да забави или предотврати половината от всички случаи на деменция.
Но повечето експерти досега са установили връзки между деменцията и факторите, свързани с начина на живот, което прави новото проучване, което предлага някои от първите доказателства за причинно-следствена връзка, по-важно.
Откритията могат да променят начина, по който здравните работници мислят за превенцията на деменцията, като се има предвид, че няма лек за това заболяване, а броят на жертвите му се очаква да се увеличи почти три пъти до 2050 г.
Независими експерти заявиха, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере как други фактори, като например генетиката, взаимодействат с високото кръвно налягане, за да повишат риска от деменция. Те също така искат да разберат дали резултатите ще се запазят при други групи хора и за по-дълъг период от време.
Не е гарантирано, че лечението на високото кръвно налягане ще предпази от деменция. Около 670 души в проучването, които са получили допълнителни медицински грижи - 4,59% - все пак са развили заболяването.
Проучването има и някои други ограничения. Въпреки че не е включвало хора, които вече са били диагностицирани с деменция, изследователите не са тествали когнитивните функции на хората преди началото на експеримента.
Независимо от това независимите експерти заявиха, че констатациите дават основание да се даде приоритет на контрола на кръвното налягане с напредването на възрастта, което според тях може да бъде особено полезно в райони с по-малък достъп до съвременни медицински грижи.
„Разполагаме с интервенция, която намалява риска от деменция и която може да бъде предоставена на голям брой хора в техните общности на скромна цена“, каза Аттикус Хейнсуърт, професор по мозъчно-съдови заболявания в университета „Сейнт Джордж“ в Лондон, който не е участвал в проучването.
Предвид факта, че резултатите от китайското проучване са сходни с тези от американското, „тези съвпадащи констатации могат да доведат до промени в насоките на здравната политика“, добави той. | БГНЕС